Федералният резерв на САЩ (Фед) може да увеличи лихвените проценти най-рано през юни. На това мнение са двама щатски централни банкери. Според тях това би се случило, ако икономическите данни се възстановят след разочароващото представяне на американската икономка през първото тримесечие, пише Ройтерс.
Възгледите на ръководителя на Фед в Кливлънд и на президента на Фед в Сан Франциско се разминават с очакванията на редица трейдъри, чиито залози на пазара на лихвени фючърси предлагат, че са изоставили прогнозите за покачване на лихвите през юни. Пазарът сега очаква Фед да почака поне до декември преди да повиши лихвените проценти за пръв път от 2006 г. насам.
И президентът на Фед в Кливланд Лорета Местер, и нейният колега в Сан Франциско – Джон Уилямс, заявяват, че основният момент е, че предстоят още два календарни месеца, през които ще бъдат публикувани редица ключови за Фед индикатори. Сред тях са данните за безработицата, ръстът на заетостта, продажбите на дребно и други.
Преди следващите срещи на централните банкери, включително и така коментираното юнско заседание, ще бъдат изнесени редица данни, коментира пред репортери Местер, за която докладите за заетостта ще бъдат най-показателни.
Слабото представяне на американската икономика през зимата, включително и почти нулевия ръст на брутния вътрешен продукт през първото тримесечие, оттегли пазарните очаквания за увеличение на лихвите от септември към декември.
„Съгласен съм с казаното от Лорета Местер“, заяви пред журналисти президентът на Фед в Сан Франциско Джон Уилямс.
„Наистина позитивните тенденции при данните, подобряването на трудовия пазар, сигналите, които подобряват доверието и очакванията, че инфлацията ще се покачи отново до целта от 2%... Искам да кажа, че преди срещата през юни, а и след това, предстоят серия от данни“, каза Уилямс и допълни, че за взимането на решение данните трябва да бъдат добри.
Поглеждайки отвъд първото покачване на лихвите, Уилямс сподели, че централната банка трябва да си остави малко място между началото на нормализиране на политиката и решението да се остави огромният баланс на Фед да се свие.