Застоят на икономиката на САЩ за първото тримесечие се оказва много по-сериозен от очакваното, съобщава Ройтерс. Въпреки това повечето експерти смятат, че до края на 2015 г. тя отново ще отчете ръст, както се случи през миналата година.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се е повишил с едва 0,2% на годишна база, съобщи Министерството на търговията в сряда. Това е огромна стъпка назад спрямо растежа от 2,2% през четвъртото тримесечие от 2014 г. и най-слабият резултат от година насам.
Според правителството силният долар и неразрешените трудови спорове на обикновено натоварените пристанища на Западния бряг са се отразили негативно на растежа.
Прогнозите на икономистите бяха за икономически ръст от 1,0%. И докато слабите показатели на БВП могат да докарат смут на финансовите пазари, по-бавният растеж вероятно не отразява адекватно състоянието на икономиката, имайки предвид ролята на временни фактори като атмосферните условия и споровете на пристанищата. Именно тези временни условия карат анализаторите да прогнозират по-висок ръст на икономиката до края на годината.
Скот Андерсън, старши вицепрезидент и главен икономист на Bank of the West, заяви пред New York Times, че според него потребителите ще започнат отново да харчат. Търговията на дребно е изключително слаба напоследък, имайки предвид по-ниските цени на горивата от миналото лято насам, казва той, тъй като потребителите използват спестените пари, за да изплащат задълженията си по кредитите си или за да натрупат спестявания. Ако потребелението обаче нарасне, икономиката ще направи същото.
Резултатите за БВП за първото тримесечие бяха представени часове преди представителите на Федералния резерв (Фед) на САЩ да приключат двудневната си среща. Очакванията са централната банка да потвърди по-бавния растеж, но да го дефинира като временен.
Макар да има признаци, че икономиката излиза от периода на застой, данните за развитието на строителството, производството, продажбите на дребно и бизнес инвестициите сочат, че възраждането няма да е толкова силно колкото миналата година, когато икономиката започна отново да се разраства.
В началото на тази година много икономисти прогнозираха, че Фед ще повиши лихвените проценти, след като достигнаха почти нулеви стойности през юни. Новите прогнози са, че това ще се случи през септември.
По-късно от Федералния резерв коментираха, че се очаква икономиката на САЩ да се възстанови през следващите месеци и на практика оставиха отворена вратичка за увеличаване на лихвите през юни. В становището на Фед се посочва, че забавянето се обяснява с "преходни фактори" и че икономическата активност се очаква да се ускорява с умерени темпове.
* Актуализирано със становището на Федералния резерв за данните