В четвъртък цените на петрола отбелязаха минимален ръст, след като новите сражения в Йемен отново породиха опасения за потенциални прекъсвания на доставките от Близкия изток, съобщава Ройтерс.
В сряда военни самолети на водената от Саудитска Арабия коалиция продължиха да бомбардират Йемен, въпреки че по-рано Рияд съобщи, че прекратява въздушните удари.
Макар самият Йемен да не е сред най-големите нефтени производители в Персийския залив, танкери на други производители от региона преминават през Аденския залив покрай южните брегове на страната и през тесния проток Баб ел-Мандеб между Йемен и Джибути.
Цените на петрола се вдигнаха с 10 долара този месец заради опасенията за прекъсване на доставките от Персийския залив и признаците за по-голямо търсене на световно ниво.
Цената на американския петрол се вдигна с 0,21% до 56,28 долара на барел, а тази на сорта Брент отбеляза ръст от 0,04%, достигайки 62,76 долара на барел.
В седмичния си доклад Администрацията за енергийна информация на САЩ обяви, че нефтените запаси на страната са се увеличили с 5,3 млн. барела. Резервите нарастват вече 15 поредна седмица и поставиха нов рекорд, достигайки 489 млн. барела. Анализаторите очакваха увеличение от едва 2,5 млн. барела.
Агенцията съобщи още, че вътрешното производство на петрол е спаднало за трети път през последните четири седмици, като през миналата седмица е достигало едва 18 000 барела на ден.
Според някои експерти обаче седмичните данни на правителството са подвеждащи и производството вероятно все още не е започнало да спада, въпреки по-малкия брой нефтени платформи, допълва Ройтерс.
Изпълнителните директори на CERA заявиха, че с все по-малките разходи за фракинг на шистови кладенци в САЩ, производителите могат да продължат да обработват нефтени полета, които само до преди няколко месеца изглеждаха нерентабилни заради срива на цените на петрола.
В същото време анализатори от BNP Paribas коментираха за WBP Online, че според тях „все още има огромен излишък на доставки от суров петрол, което ще продължи поне още няколко месеца“.