Проф. Стив Ханке от Университета „Джонс Хопкинс” казва, че 100% от студентите му работят във финансовия сектор.
Хората, които искат да работят на Уолстрийт, често се опитват да влязат в определени учебни заведения – елитни колежи, предпочитани от тези, които набират персонал за инвестиционните банки.
Университетът „Джонс Хопкинс” не е подобно учебно заведение. Там дори не предлагат бакалавърска степен по финанси.
Меката на медицината в Балтимор обаче разполага с това, което може да наречем елитен курс по приложна икономика и финанси, преподаван от професор Стив Ханке.
Неговите студенти работят в институции като Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley и хедж фонд компанията Third Point.
Всъщност проф. Ханке, който всеки семестър избира едва 12 студенти, казва, че 100% от завършилите курса му си намират работа във финансовия сектор.
“Търся името му, когато преглеждам резюмета”, казва Брайън Дитзе, старши инвестиционен банкер в Stifle Nicolaus & Co. в Балтимор.
“Неговите студенти са по-добре подготвени от останалите”.
Студентите на проф. Ханке знаят как да оценяват компании и да съветват инвеститорите дали да купуват или продават акциите им.
Всеки студент оценява по една компания на всеки две седмици, започвайки със суровите данни от корпоративните отчети.
С тези данни студентите съставят модел за паричните потоци в съответствие със система, разработена от Ханке.
„Повечето хора, които завършват нашия курс, са по-добри от завършилите MBA”, казва Ханке, който е на 72 години, роден е в Айова и се е присъединил към преподавателския екип на „Джонс Хопкинс” през 1969 г.
Така например Майкъл Блумбърг, основател и основен акционер на компанията-майка на Bloomberg News – Bloomberg LP, е възпитаник на учебното заведение и е дарил на Университета „Джонс Хопкинс” 1 млрд. долара.
През годините Ханке е бил съветник на президента Роналд Рейгън, консултирал е хедж фондове и, с което е най-известен, създава система за стабилизиране на валутния курс на страни, изпитващи финансови затруднения, като Аржентина и България.
„Не бих определил класа на професор Ханке просто като обикновен курс”, казва третокурсникът Сет Уейсбърг, който учи приложна математика и икономика. „Това е по-скоро работа”.
Уейсбърг ще научи колко е прав още това лято, когато започне 10-седмичен стаж в Jefferies Group. Така той ще се окаже поредният студент на проф. Ханке, който ще щурмува Уолстрийт.
Проф. Стив Ханке е специален гост на конференцията „Образование и бизнес - Финансово образование за устойчива икономика”, организирана от Bulgaria On Air, Investor.bg и Bloomberg TV на 11 май в София хотел Балкан.