Инвеститорите трябва да се пренасочат от американските пазари към по-добре представящите се развиващи се пазари, смята ветеранът инвеститор Марк Мобиус, предупреждавайки, че корпоративните печалби в САЩ са на път да разочароват, пише CNBC.
"Печалбите в САЩ няма да са толкова добри, колкото хората очакват, просто защото там има много насрещни ветрове", посочва изпълнителният председател на Templeton Emerging Markets Group, в интервю за медията.
Първата причина, според него е, че възстановяването в САЩ е все още в начален етап. Освен това "правителственият натиск върху бизнеса е много, много голям при това управление".
"На първо място те мразят банките, така че кредиторите не са в състояние да дадат подкрепата на бизнеса, от която той наистина се нуждае. В резултат на това компаниите трупат кеш и изкупуват обратно акции. Това не подпомага печалбите, така че икономическата експанзия още не е налице, с изключение на технологичния сектор", каза Мобиус.
Макар че все още има възможности на пазара в САЩ - като например компаниите с глобален фокус - основанията за пренасочване към развиващите се пазари стават все по-убедителни, каза той.
Ръстовете на нововъзникващите пазари на акции тази година надвишиха доста тези на американските. Индексът EMSCI Еmerging Markets е нараснал с 8,5% от началото на годината спрямо 2% за S&P 500.
Мобиус, който е оптимист по отношение на няколко азиатски пазари - включително Китай, Индонезия, Тайланд и Тайван – казва, че регионът е в добра позиция да се справи с всяка нестабилността, произтичаща от очакваното вдигане на лихвите от Федералния резерв.
"Вдигането на лихвите в САЩ няма да има толкова голямо влияние върху останалата част от света, защото тя разширява своята парична база", каза той, като се позова на Европейската централна банка и Японската централна банка, които вливат ликвидност на пазарите чрез своите програми за количествени улеснения.
В рамките на нововъзникващите азиатските пазари Китай е "номер едно", казва Мобиус.
Пословично волатилният китайския пазар е постигнал ръст от над 30% от началото на 2015 г. Възходът се пренесе и към местните компании, регистрирани за търговия на борсата в Хонконг, която се покачи с 20 на сто от началото на годината.
"Китай е номер едно заради разнообразието на избора, особено сега, когато борсите в Шанхай и Хонг Конг са свързани“, посочи Мобиус.
Страховете от разпродажби на акции в Китай нараснаха миналата седмица, след като местният регулатор за ценните книжа излезе със силно предупреждение за спираловидното движение на фондовия пазар в страната и затегнатите правила за марджин търговия.
"Мисля, че партията осъзна, че ситуацията заприличва малко на казино за някои хора, и те искат да ограничат това. Те обаче не искат да спрат подема, тъй като част от плана им е да предоставят повече пари в ръцете на обществото", каза той.
Според Мобиус всяка корекция на китайския пазар трябва да се разглежда като възможност за покупки, добавяйки, че „бичият“ пазар няма да приключи скоро.