fallback

Федералният резерв е колеблив относно бъдещето на лихвите

Централната банка очаква забавяне на растежа на икономиката до под 2% през първото тримесечие

08:41 | 09.04.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Членовете на Федералния резерв са били на кръстопът по време на заседанието си през март, обсъждайки кога ще бъде правилния момент за покачване на лихвените ставки в САЩ – през юни, септември или през 2016 г., показа протоколът от срещата на институцията.

В крайна сметка Федералната комисия за открития пазар (Federal Open Market Committee – FOMC) избра да запази ставките през миналия месец, изваждайки обаче фразата "търпение" от реториката си, що се касае до бъдещето на лихвените нива отвъд Океана.

Въпреки че документът показа широко съгласие относно премахването на фразата "търпение", централните банки не са имали единомислие за това как да се процедира оттук нататък по пътя на затягане на паричната политика, пише CNBC. 

FOMC запазва своите лихвени нива в близост до нулата от края на 2008 г., което бе продиктувано от необходимостта от евтино финансиране в условията на глобална криза. В инструментите на монетарната политика на Фед попаднаха и трите фази на месечната програма за изкупуване на активи, известна като количествено облекчаване, която изпрати баланса на Фед до рекордните 4,5 трлн. долара. Това пък от своя страна доведе до резки покачвания на борсите по света, но до ограничен икономически растеж.

Въпреки че равнището на безработицата в САЩ спадна до 5,5%, а икономиката започна да поддържа стабилен растеж, Фед потърси начини за излизане от своята исторически смекчена парична политика.

По време на заседанието през март членовете на FOMC заявиха, че искат по-голяма гъвкавост в политиките. Заместник-председателят на Фед Бил Дъдли, който е и ръководител на звеното в Ню Йорк, посочи по време на събитие в сряда вярата си, че последното икономическо забавяне може да изпрати първото покачване на ставките от девет години насам по-нататък във времето, "макар че и юни остава като възможност".

Членовете на FOMC коментираха ситуацията на трудовия пазар, стабилизирането на цените на енергията след резкия спад и подема на щатския долар. Цената на суровия петрол се срина с 50,4% през последните 12 месеца, докато зелените пари добавиха 22,6%% за същия период.

Освен всичко Фед очаква леко забавяне на икономиката през първото тримесечие, като консенсусната оценка е за ръст на БВП от по-малко от 2 на сто с оглед и на лошото време в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:07 | 08.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още