Тази нощ страните от Европейския съюз ще преминат към лятното часово време (у нас в 3:00 сутринта), което ще продължи седем месеца. Те ще превъртят своите часовници с един час напред, по същество измествайки един час от светлата част на деня от сутринта към вечерта.
САЩ вече направиха това на 8 март, оставяйки само четири часа разлика между финансовите столици Лондон и Ню Йорк, а не обичайните пет. На какво се дължи различното преминаване към лятното време между САЩ и Европа, пита се MarketWatch?
"Всичко се дължи на петролното ембарго през 1970 г.", казва Луис Девой, уредник в Кралската обсерватория Гринуич в Лондон. „При ембаргото цените на петрола вървяха нагоре и се смяташе, че чрез удължаване на деня могат да се спестят 10 000 барела петрол на ден. Така че това бе икономически целесъобразно, а и в политическо отношение бе по-добре да бъдем по-малко зависими от страните-производителки на петрол."
Ето защо САЩ през 1974 г. въведоха извънредно лятно часово време, като казаха на американците да мръднат стрелките с един час напред през януари. Това беше изменено през 1975 г., когато лятното часово време започна в края на февруари. Европа не последва примера им, докато във Великобритания лятното часово време започваше в края на март през 70-те. След като петролната криза приключи САЩ започнаха отново да преминават към лятно време в края на април, но впоследствие имаше нови промени.
Перспективата за енергоспестяване все още е основният аргумент за запазване на лятното часово време, въпреки че ползите от него са оспорвани, още откакто бе въведено в Германия през 1916 г. Според проучване от 2008 г. на Националното бюро за икономически изследвания в САЩ, допълнителният час дневна светлина (а оттук и топлина) е довел до по-голямо използване на климатици, елиминирайки някои ползи от смяната на времето.
Има групи, които искат да се отмени смяната на времето два пъти годишно. В САЩ, например, кампании в няколко щати твърдят, че преминаването към лятно часово време увеличава риска от сърдечен удар. Те казват, че загубата на един час сън - както ще стане с европейците тази нощ - се отразява върху здравето.
В крайна сметка САЩ оставят на отделните щати решението дали да сменят времето. Аризона, Хаваи и някои други територии не го правят. САЩ също така тестваха различни дати за преминаване към лятното време. През 1987 г. датата бе изместена напред към първата неделя на април, а впоследствие до втората неделя на месец март. Лятното часово време в САЩ приключва в първата неделя на месец ноември - седмица по-късно, отколкото в Европа.
Старият континент е бил по-последователен в преминаването към лятното часово време. През 1996 г. ЕС стандартизира лятното часово време – то започва от последната неделя на март и трае до последната неделя на октомври.
В по-голямата част на Азия няма смяна на времето.