fallback

Американските индекси прекратиха 4-дневната серия от загуби след речта на Йелън

Председателят на Фед заяви, че увеличение на лихвите може да бъде гарантирано по-късно тази година

22:33 | 27.03.15 г.

Американските индекси приключиха търговията в петък с леки повишения след речта на председателя на Федералния резерв Джанет Йелън и в очакване на корпоративните отчети за първото тримесечие през април.

„Тя не направи намек кога ще дойде първото увеличение (на лихвите) и повтори, че когато това стане, ще бъде плавно. Нищо ново”, коментира пред CNBC Питър Буквар, главен пазарен анализатор в Lindsey Group. „При облигациите няма съществена промяна спрямо преди речта”.

Йелън заяви, че увеличение на лихвите може да бъде гарантирано по-късно тази година, допълвайки, че не е задължително преди това да има повишение на базовата инфлация.

Индексите се движиха в променливи посоки по време на сесията в петък. Страхът от слаби отчети „е това, което препъва пазара”, посочва Питър Кардийо, главен икономист в Rockwell Global Capital. „Мисля, че това вероятно ще ни отведе към корекцията, за която говорихме в миналото. Никой не иска да бъде хванат от погрешната страна на оградата."

Щатският долар поскъпна с над 13% през последните 6 месеца и натежа на корпоративните резултати.

В рамките на сесията в петък технологичният Nasdaq запази повишението, докато индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average и широкият S&P 500 едва успяха да останат на положителна територия.

Индексите не бяха отчели ръст през нито един ден досега през седмицата. За последно S&P записа загуби през всеки ден от понеделник до петък през май 2012 г.

Данните от деня показват, че американската икономика се е разширила с 2,4% през 2014 г. Това е най-бързият растеж от 2010 г. насам. Финалната оценка на БВП през четвъртото тримесечие съвпадна с предварителната на Министерството на търговията. Ръстът през тримесечието получи подкрепа от потреблението.

„Точно толкова, колкото очаквахме“, коментира старши икономистът в PNC Financial Services Гус Фаухер. „Ако допуснем, че икономиката продължи да се разширява с темпо, близко до трите процента, можем да станем свидетели на затягане на паричната политика през юли или септември.“

Цената на петрола се понижи с 5% до 48,87 долара за барел, след като опасенията за ситуацията в Йемен отслабнаха, а вероятността за постигане на сделка в Иран нарасна. В рамките на седмицата цената на лекия суров петрол нарасна с около 7%. Доходността по 10-годишните американски ДЦК отбеляза лек спад до 1,95%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:05 | 02.09.22 г.
fallback