fallback

Акциите отвъд Океана поевтиняха успоредно с петрола

Публикуваните данни за икономиката на САЩ също дадоха повод за размисъл на инвеститорите

23:15 | 26.02.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите индекси отвъд Океана приключиха търговията в четвъртък с понижения, след като рязкото поевтиняване на петрола оказа натиск върху акциите на енергийните компании. Публикуваните данни за икономиката на САЩ също дадоха повод за размисъл на инвеститорите, отбелязва CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones се смъкна с минималните 0,06% до 18 214,36 пункта. Широкият индекс S&P 500 записа спад от 0,15% до 2 110,75 пункта, повлечен от енергийния сектор, който изгуби 2%.

Изключение направи технологичният бенчмарк Nasdaq Composite. Днес той е нагоре с 0,42% до 4 987,89 пункта. Малко не му достига, за да премине границата от 5 000 пункта. За последно това се случи през 2000 г., в разгара на технологичния балон.

Основният индекс на потребителските цени, който изключва по-волатилните цени на хранителните стоки и на горивата и който Федералният резерв на САЩ предпочита да следи, когато анализира движението на инфлацията, се покачи с 0,2% през януари. Въпреки това инфлацията се потопи с 0,7% - с повече от очакваните 0,6 на сто на месечна база. Това е най-сериозният срив от 2009 г. насам, като дефлацията в САЩ вече е налице заради ниските цени на горивата.

Други данни показаха, че през януари поръчките на дълготрайни стоки се повишават с 2,8%, което е повече от прогнозираното, след като през декември показателят се сви с 3,4%.

Първоначалните молби за помощи за безработица през седмицата, приключила на 15 февруари, възлизат на 313 000. Анализаторите очакваха по-малко увеличение до 285 000 от 283 000, отчетени преди седмица.

„Смятам, че пониженията в четвъртък са резултат от факта, че броят на молбите за обезщетения при безработица се върна отново над 300 000“, коментира старши пазарният стратег в EverBank Wealth Management Крис Гафни. „Пазарите очакваха да видят по-добра информация, но завръщането над 300 000 е негативно.“

„Икономиката расте с умерено темпо, а данните го доказват“, коментира главният инвестиционен директор в Cornerstone Wealth Management Алън Скраинка. „Но това са събития, които не движат пазара.“

Акциите на Apple първоначално поевтиняха, но в крайна сметка поскъпнаха с 1,26% до 130,42 долара за брой. Това се случи, след като технологичният гигант обяви, че на 9 март ще проведе специално събитие.

Пазарната капитализация на IBM спадна с 1,12%. Технологичната компания съобщи, че ще похарчи 4 млрд. долара за облачни, анализаторски, мобилни, социални и охранителни услуги през 2015 г.

Книжата на компанията майка на „Victoria's Secret“ - L Brands, поевтиняха с 0,5% до 91,98 долара, въпреки че като компанията реализира тримесечна печалба на една акция от 1,89 долара, което е с 9 цента над очакванията. Приходите от продажби също са над прогнозите на анализаторите, но те останаха разочаровани от оценките на компанията за представянето си през текущите три месеца.

След края на сесията своите междинни финансови резултати ще оповестят Autodesk, Gap, Herbalife, JC Penney, Weight Watchers и Splunk.

Цената на фючърсите върху суровия петрол се понижава с 3,86% до 49,03 долара за барел, след като по-рано през сесията спадът бе в рамките на 6 на сто.

Сред сините чипове енергийните компании Exxon Mobil и Chevron изгубиха по процент от цените на акциите си.

Контрактите върху златото прибавят 0,6% към стойността си до 1 208,70 долара за тройунция.

Доларът печели позиции спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ. Доходността по 10-годишните щатски облигации, която се използва при определяне на лихвите по ипотеките и други потребителски кредити, кръжи около 2,03%.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:49 | 03.09.22 г.
fallback