Като цяло председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън получава високи оценки за публичните си прояви преди изслушването й в Конгреса, но не може да се отрече, че не е имало грешки, пише MarketWatch.
Кой може да забрави доклада на Фед от лятото на 2014 г., който постави под съмнение високите цени на акциите на социалните медии и биотехнологичните компании? Оттогава Йелън избягва да се впуска в конкретика, когато става дума за цени на акции.
Като имаме това предвид, има няколко начина, чрез които Йелън може да привлече вниманието на Wall Street по време на изслушването си пред Конгреса във вторник и сряда следващата седмица.
Време е да вдигаме лихвите
Йелън би изненадала пазарите, ако каже, че е дошъл моментът за вдигане на лихвените проценти. Wall Street започна да мисли, че първото покачване на ставките може дори и да не се случи през 2015 г., след като протоколът от последното заседание на Фед издаде, че тонът на централните банкери е по-миролюбив.
Йелън и нейните колеги могат да предпочетат да подходят по-умерено, когато увеличават лихвените проценти, считайки, че така процесът ще протече по план. Освен това те може би се притесняват, че рекордно ниските лихвени проценти изкривяват капиталовия пазар или пък че създават балони.
Измененията на валутния курс оказват влияние
Йелън може да изненада анализаторите, ако дискутира негативните последици за икономиката от поскъпващия долар.
През 2014 г. американските пари започнаха да поскъпват спрямо всички валути, а трендът се пренесе и през новата година. Ако Фед увеличи лихвите, курсът на долара също ще тръгне нагоре.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо шест конкурентни валути, се покачи плавно от 79, колкото бе през май 2014 г., до над 94 в петък.
Говоренето за долара е нещо, от което Фед се опитва да избяга. Но някои икономисти считат, че негативното въздействие от по-скъпия долар става все по-трудно за игнориране.
Главният икономист на Alpha Economic Foresights Брайън Бетюн смята, че силният долар потиска иначе ниската инфлация, променя в негативен план перспективите пред икономическия растеж и създава натиск върху маржовете на печалбите на компаниите.
Ако искате да ни одитирате, направете го
Йелън може да изненада членовете на Конгреса, ако спре да се противопоставя на мярката „одитирайте Фед“, както е известна в американското законодателство. Законопроектът би позволил на Сметната палата на САЩ да проучи как централната банка е постигнала споразумение за лихвените проценти.
Но малцина икономисти считат, че Йелън ще отстъпи.
„Фед няма какво да крие. Йелън трябва да каже – ако искате да приемете закон, чрез който да ни одитирате, направете го“, заявява главният международен икономист на Mesirow Financial Адолфо Лауренти.