Президентът на САЩ Барак Обама поиска от Конгреса да подкрепи ограничена военна операция срещу радикалната организация „Ислямска държава“, съобщава Financial Times.
В момент, в който Белият дом обмисля дали да прати оръжия в Украйна, администрацията на Обама се надява на силна подкрепа и от двете партии в Конгреса за евентуална военна кампания на териториите на Ирак и Сирия. Ако тя бъде одобрена, продължителността ѝ може да се проточи няколко години и бързо да стане непопулярна, коментира изданието.
В изявление в Белия дом Барак Обама каза, че резолюцията е предназначена да даде „гъвкавостта, от която се нуждаем при непредвидени обстоятелства". Президентът на САЩ поясни, че ще обмисли възможността да използва американските военни сили в Ирак или Сирия ако например получи информация за среща на лидерите на радикалната групировка.
Обама подчерта, че САЩ нямат намерение да се въвличат в друга продължителна война в Близкия Изток. По дучите му резолюцията, която е внесъл в Конгреса, не представлява „разрешение за война като в Ирак или в Афганистан“.
Рискът за Обама е, че предложението му може да се обърне срещу него, тъй като не отговаря нито на изискванията на републиканците, които искат по-агресивна стратегия срещу „Ислямска държава“, нито на демократите, които са дълбоко предпазливи по отношение на нов ангажимент за война срещу ислямския тероризъм.
Дори и някои от членовете на Конгреса, които са силни поддръжници на военна операция срещу ислямистката организация, се опасяват, че новата резолюция може да потъне в сериозни политически борби, което би навредило на доверието към управляващите.
И досега въздушните операции срещу „Ислямска държава“ са обхващали територии в Ирак и Сирия. В резолюцията обаче не се поставят географски граници на боевете нито срещу тази организация, нито срещу „други групировки“ - фраза, която и преди е била използвана, за да оправдае атаки срещу други групи.
В документът е заложено също задължение за следващия президент на САЩ – след три години да отчете операцията пред Конгреса и да вземе решение или да я промени, или да проведе „трайна настъпателна сухопътна операция“.
Най-спорният въпрос се очаква да бъде потенциалното използване на американските сухопътни войски в конфликта. Вече има известно напрежение по този въпрос между президента, който многократно обеща да избегне изпращането на сухопътни войски, и Пентагона, който иска американски военнослужещи да участват във всяка сухопътна офанзива срещу превзети от ислямистите градове в Северен Ирак.
Високопоставени републиканци, някои от които открито призоваваха американските войски да играят по-пряка роля в кампанията срещу радикалната групировка, веднага обвиниха Обама, че връзва ръцете на военните сили. „Ако ще се защитаваме от този враг, имаме нужда от цялостна военна стратегия и стабилна оторизация, а не решение, което ограничава нашите възможности“, коментира говорителят на Камарата на представителите Джон Бейнър. Според него искането на президента не предоставя на военните командири „гъвкавостта и органите, от които се нуждаят, за да успеят да защитят хората си“.
Същевременно демократите настояват за повече специфични ограничения върху дейността на американските военни. Същевременно фразата за „трайната наземна операция“ според тях е твърде неясна и зле дефинирана и може да бъде използвана като оправдание за по-широко участие на американските сухопътни сили в офанзивата срещу радикалистите.
Някои демократи се опасяват, че резолюцията може да разреши и стартирането на нови военни операции срещу джихадистките групировки в други страни, като Либия и Нигерия например, без да се налагат консултации в Конгреса.