Първата за седмицата сесия на Wall Street в Ню Йорк приключи със спадове за трите основни индекса. Пазарът бе под натиск на фона на продължителното безпокойство от положението около Гърция, въпреки че по-високите цени на петрола подкрепиха енергийния сектор.
"Като цяло ние последвахме Европа (която затвори също с отстъпления – бел. ред.)", каза пред CNBC Питър Боквар, главен пазарен анализатор в Lindsey Group.
Основният натиск върху книжата в Европа и Северна Америка дойде от ситуацията около преговорите за спасяването на Гърция. Правителството в Атина продължава да е под натиск да намери решение за бъдещото финансиране, тъй като сегашната спасителна програма на страната приключва в края на февруари. През миналата седмица министър-председателят Алексис Ципрас и министърът на финансите Яни Варуфакис осъществиха обиколка на Европа, за да получат подкрепа за предоговаряне на условията по спасителния план.
В неделя Ципрас заяви, че ще сложи край на "жестоката" програма за икономии и изключи разширяване на международния спасителен план. От сряда нататък гръцките банки няма да могат да използват местни държавни облигации като обезпечение в ежедневните операции по рефинансиране с Европейската централна банка (ЕЦБ).
"Тройката" международни кредитори – ЕЦБ, Европейската комисия и Международният валутен фонд, не са готови да отпуснат средства, докато Гърция не поеме ангажимент да предприеме определени условия за нейното спасяване, включително политики за икономии.
"Най-големият проблем там е липсата на конкретен напредък в гръцките преговори", каза Арт Хоган, главен пазарен стратег в Wunderlich Securities. Това е "разочароващо" за пазарите, тъй като "ние не виждаме напред в проблема с гръцките преговори", сподели той.
"Мисля, че Гърция ще бъде проблем, причинявайки волатилност, а не огромни разпродажби", каза пък Ранди Фредерик, управляващ директор на Charles Schwab.
Освен Гърция във фокуса на пазарните участници продължи да бъде и Украйна. Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че Вашингтон не е готов да предостави отбранителни оръжия на Киев, потвърждавайки обаче заедно с германския канцлер Ангела Меркел, че санкции спрямо Русия трябва да продължат.
Двамата лидери дадоха съвместна пресконференция, след като Меркел пристигна в Щатите, за да коментира с Обама идеите за евентуално въоръжаване на украинските сили в конфликта им срещу подкрепяните от Русия бунтовници.
"Ние продължаваме да насърчаваме дипломатическо решение на този въпрос. В абсолютно съгласие сме, че 21-ви век не може да ни накара да останем безучастни и просто да позволим границите на Европа да бъдат преначертани чрез оръжие", заяви Обама.
И Обама, и Меркел, подчертаха, че ще продължат търсенето на дипломатически решения на кризата в Украйна. Германският лидер подчерта, че не вижда как проблемът може да бъде решен чрез военни средства.
Индексът на волатилността CBOE, смятан за най-добрият измерител на страха на пазара, добави 7,23 на сто до 18,58 пункта.
Доходността по 10-годишните облигации на САЩ се покачи леко до 1,957 на сто. Щатският долар изгуби позициите спрямо останалите основни световни валути.
Стоковите пазари затвориха на зелено.
На корпоративния фронт гигантът в бързото хранене McDonald's съобщи, че е отчел свиване на продажбите през миналия месец. Книжата на дружеството поевтиняха с 1,35 на сто.
Капитализацията на CNA Financial се покачи с 3,38 на сто. Дъщерното дружество на Lowes публикува 10 на сто спад на печалбата за изминалото тримесечие.
Според The Wall Street Journal Apple планира да пусне първите си деноминирани в швейцарски франкове облигации. Изданието посочва, че книжата могат да се появят на пазара съвсем скоро. Ходът се осъществява в сътрудничество с Goldman Sachs и Credit Suisse. Акциите на компанията поскъпнаха с 0,68 на сто.
Капитализацията на Hasbro се покачи с 6,93 на сто. Компанията за настолни игри отчете по-висока от прогнозираното тримесечна печалба.