Федералният резерв на САЩ, който днес започва двудневното си заседание по паричната политика, вероятно ще запази досегашния си курс, прогнозират анализатори, цитирани от AFP.
Фед ще прояви "търпение" преди да повиши водещите лихви, което без съмнение ще стане факт тази година.
От декемврийското заседание на Комитета по паричната политика бързият спад на цените на петрола понижи допълнително и без това слабата инфлация, сезонът на корпоративните отчети започна с неравен старт, а почти стагниращата икономика на еврозоната ще се сблъска с допълнителни проблеми заради спечелените от СИРИЗА избори в Гърция.
И докато Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви безпрецедентно смекчаване на паричната си политика, за да се справи с опасностите от дефлация, Фед заема бавно стартова позиция за първото вдигане на лихвите през 2015 година.
"Вдигането на лихвите тази година продължава да бъде основният ни сценарий", посочиха анализаторите на Barclays Research след новината, че ЕЦБ ще инжектира масирано ликвидност във финансовата система, за да съживи икономиката.
„Срещата в сряда ще предостави още един шанс на Фед да оцени влиянието на по-скъпия долар и по-ниските цени на петрола върху перспективите на политиката. Ние не очакваме големи промени в политиката на централната банка", казва Barclays в свое изследване.
Инициативата на ЕЦБ вероятно няма да попречи на Фед да вдигне лихвите си през лятото, отбелязват редица анализатори.
Цената на петрола се срина с около 60 процента от юни и се търгува на дъно от 2009 г., тъй като инвеститорите се притесняват за забавянето на глобалния икономически растеж и пренасищането на предлагането.
Протоколът от срещата на 16 и 17 декември показа, че Фед счита по-ниските цени на петрола за предимство за икономиката на САЩ.
Но най-новият доклад от т. нар. Бежова книга за икономическите условия в САЩ, подготвен за обсъждане по време на срещата през тази седмица, разкрива, че по-ниски цени на петрола удрят икономиките на произвеждащите енергия региони като Тексас и Северна Дакота и в някои случаи ще се отразят негативно на пазара на труда.
Американската икономика е генерирала "скромен" или "умерен" растеж към края на 2014 г., се казва още в доклада.