Американските акции са нагоре в четвърта поредна сесия, след като ЕЦБ обяви, че започва покупки на активи на стойност до 60 млрд. евро на месец до септември 2016 г., предава CNBC.
Съотношението печеливши/губещи акции на Нюйоркската борса бе приблизително 4/1. Индексът на 30-те водещи американски компании Dow Jones се повиши 1,5% до 17 818 пункта, индексът на големите фирми S&P 500 се покачи с 1,5% до 2 063 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq нарасна с 1,8% до 4 750 пункта.
„Облекчени сме. Имаше безпокойство, че ЕЦБ може да разочарова. Удовлетворяват ни както размерът, така и структурата на програмата. Име неясноти, но като цяло новината е добра“, коментира Джон Де Клу, главен инвестиционен директор в U.S. Bank Wealth Management.
„Инвеститорите по принцип са скептични относно ефективността на програмите за количествени улеснения. Американската икономика се представя добре, но благодарение на евтиния петрол. Тя не рерагира на три кръга от такава програма“, изтъква Брус Битълс, главен инвестиционен директор в RW Baird.
Акциите на Union Pacific поскъпнаха с 4,8%, след като железопътната компания отчете по-добра от очакваното тримесечна печалба.
Книжата на KeyCorp скочиха със 7,6%, след като регионалната банка надвиши очакванията за тримесечните си резултати.
Акциите на Verizon Communications отстъпиха с 0,9%, след като телекомът отчете тримесечна печалба в унисон с прогнозите.
Книжата на Southwest Airlines скoчиха с 8,4%, след като превозвачът надхвърли очакванията за печалбата и приходите.
Акциите на American Express спаднаха с 3,8%, ден след като картовият оператор обяви, че ще съкрати над 4 хил. работни места през тази година.
Книжата на eBay нараснаха със 7,1%, след като вчера онлайн аукционът разкри, че ще закрие 2400 работни места и проучва разделяне на бзнеса си.
Икономическите новини от деня показаха, че новите молби за помощи при безработица през последната седмица са намалели с 10 хил. спрямо предходната до 307 хил., но останаха над прогнозите за 300 хил. броя.
Доларът поскъпна спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ, а доходността по 10-годишните американски ДЦК се повиши с 0,02 процентни пункта до 1,90%.
Фючърсите върху американския петрол спаднаха с 3,1% до 46,31 долара за барел, а тези върху златото се покачиха с 0,5% до 1 301 долара за трой унция.
"Вероятно най-лошото в енергийния сектор е зад нас", посочва Дан Грийнхаус, главен стратег в BTIG, отбелязвайки, че секторният индекс е нараснал с 5,2% през последните три сесии, като вчера поведе печелившите на борсата.