На фона на множеството новини около Световния икономически форум в Давос основателят на Microsoft Бил Гейтс отправи още едно позитивно послание към света чрез годишното си обръщение, пише CNBC.
Докладът е написан от Гейтс и съпругата му Мелинда, която е съпредседател на фондацията Bill & Melinda Gates Foundation. В него те още един път наблягат, че светът става все по-добро място за живеене от когато и да било преди това и предрича, че в следващите 15 години ще наблюдаваме значителен научен напредък. Подобно развитие ще означава, че животът на хората в бедните страни ще се подобрява по-бързо през това време отколкото когато и да било в човешката история, пише в доклада.
„Тези научни открития ще бъдат предизвикани от иновациите в технологиите – от нови ваксини и по-издръжливи реколти до много по-евтини смартфони и таблети, и от иновациите, които помагат тези неща да достигнат до повече хора“, пише в публикувания във вторник доклад, който съвпадна по време със събитието в Давос.
„Прекрасно е, че все повече хора в богатите страни могат да гледат филми на супер HD телевизори. Още по-добре е, че все повече родители в бедните страни ще знаят, че децата им няма да умрат“, се посочва още в документа.
Фондацията описва в детайли различните нови възможности, които прогнозира, че може да се случат в развиващия се свят и призова читателите ѝ да повишат общественото внимание по темата, да отделят време за доброволчество или да даряват. Образованието, питателната храна и ползите от мобилното банкиране са само част от темите, повдигнати от доклада.
Революцията с мобилното банкиране в страни като Кения е добре документирана. Докладът подчертава, че ръстът и повечето възможности дават на бедните по-голям контрол над активите им, което ще им помогне да трансформират живота си.
„До 2030 г. 2 млрд. души, които нямат сметка в банка днес ще съхраняват пари и ще правят плащания чрез телефоните си. И до тогава доставчиците на мобилни финансови услуги ще предлагат пълния набор от услуги, от спестовни сметки с лихва през кредити до застраховки“, пише в доклада на Bill & Melinda Gates Foundation.
Традиционните банки не могат да си позволят да обслужват бедните, тъй като цената на обслужване на сметките би надвишила генерираните приходи от тях. Но вземането на малки комисионни при трансакции е възможно при мобилните доставчици, допълва писмото на Гейтс.
Фондацията се обръща към държавните регулатори в развиващите се държави да осъвременят финансовите си регулации по отношение на мобилното банкиране. Друг призив е повече търговци да започнат да го използват, за да могат потребителите да обменят дигиталните си пари.
„Тъй като има силно търсене за банкиране сред бедните и тъй като бедните в крайна сметка могат да бъдат доходоносна база от клиенти, предприемачите в развиващите се страни извършват вдъхновяваща работа – част от която ще достигне до развитите страни след време“, завършва докладът.