Това е най-важната церемония в политическия календар на САЩ и същевременно управляващата програма на най-влиятелния човек в западния свят – американският президент Барак Обама започна своята реч за състоянието на нацията (на англ: State of the Union, #SOTU) с оптимистични тонове. „Сенките на кризата се отдръпнаха. Състоянието на нацията е силно“.
Първите минути на речта му приличат на бърз преглед на най-важните проблеми на американската политика – през последните 15 години, обяви Обама пред събралите се представители на политическия и обществения живот, терорът е засегнал Америка. Но и освен това едно ново поколение е преживяло "две дълги и скъпоструващи войни". В допълнение и "ужасна рецесия" обхвана САЩ и света. „Бяха трудни времена", призна Обама, цитиран от Ройтерс. "И за мнозина все още са".
Но сега нещата се обръщали. Безработицата спада с най-бързия темп от 1999 г. насам, подчерта Обама. Равнището на безработицата в момента е по-ниско, отколкото преди финансовата криза. Повече млади хора ще получат диплома за средно образование и повече от нашите съграждани имат застраховка", добави Обама, имайки предвид противоречивата му реформа в здравеопазването.
За първи път от почти 30 години насам страната вече не е зависима от чужд петрол, подчерта Обама, обръщайки темата към енергетиката и външната политика. САЩ са световен лидер в производството на вятърна енергия. А по отношение на соларната енергия всеки месец в страната се инсталирали толкова много нови мощности, колкото за цялата 2008 година.
Президентът на САЩ отбеляза и растежа на американската икономика.„Днес ние прекрачваме границата. Икономиката на САЩ расте с най-доброто темпо от 1999 година насам”, заяви Обама. „В момента икономиката расте, дефицитът намалява, промишлеността и производството на енергия се развиват бурно. Ние преодоляхме рецесията и сега можем да създаваме свое собствено бъдеще, по-свободно, отколкото всяка друга нация на земята”, заяви Обама. „Сега е ред да решим как тази страна трябва да изглежда през следващите 15 години и десетилетията, които следват".
По думите му икономиката на страната трябва да бъде ориентирана към подкрепа за средната класа.
„Решението е ясно - политиката в подкрепа на средната класа работи”, заяви Обама, представяйки икономическите резултати за миналата година, считани за крайно успешни. „Трябва да възстановим връзката между упоритата работа и увеличаващите се възможности за всеки американец”, добави Обама, пояснявайки, че властите трябва да помагат на „работещите семейства да понижават данъците и да се връщат парите в джобовете на хората“.
Той обеща също, че Конгресът ще приеме закон, който да задължи работодателите да плащат еднакви работни заплати за мъжете и жените на една и съща позиция. „2015 година е. Време е за това”, каза президентът. В речта си той включи и планове за изграждането на конкурентна икономика чрез подобряването на американската инфраструктура и предоставянето на безплатен достъп до обществените колежи. „Този план е вашият шанс да се дипломирате, готови за новата икономика, но без голям товар от задължения”, каза президентът.
Същевременно президентът обеща да елиминира вратичка в закона, която позволява да се избегнат данъците върху огромните наследства, да увеличи данъците върху доходите на богатите от 23,8% на 28% и да въведе нови такси за американските финансови компании с активи около 50 млрд. долара. Тези планове обаче ще сблъскат Обама с ръководения от републиканците Конгрес. Някои високопоставени членове на Републиканската партия вече отхвърлиха плановете като „класова война”.
Всеки в американското общество следва да получи справедлив шанс за развитие, повтори Обама централния принцип на американската култура. Той се застъпи за „икономическа политика на средната класа“, към която всеки гражданин трябва да допринесе.