Федералният резерв на САЩ (Фед) може да започне да покачва лихвените проценти дори и при текущото потиснато състояние на инфлацията, издава протоколът от последното заседание на централните банкери, предава CNBC.
По време на декемврийската си среща членовете на Федералната комисия за отворения пазар (Federal Open Market Committee, FOMC) не увеличиха лихвите, но някои от банкерите коментираха, че условията се променят.
Документът разкрива още, че използването на думата „търпелив“ в становището, публикувано след срещата, е щяло да изпрати сигнал към пазарите, че Фед не е готов да вдига лихвите поне в следващите няколко заседания. По време на пресконференцията след това председателят Джанет Йелън заяви, че има предвид две заседания.
„Повечето от участниците в срещата се съгласиха, че ще бъде полезно да се заяви, че FOMC ще бъде търпелива преди да започне да нормализира курса на паричната политика“, пише в документа.
Банкерите отбелязват, че подобен изказ ще предостави повече гъвкавост за приспособяване на политиката в отговор на наличната информация в сравнение с предходния изказ, който обвързваше началото на нормализирането на курса с края на програмата за покупка на активи.
На Wall Street има консенсус, че централната банка най-вероятно ще започне да вдига близо нулевите лихви в средата на 2015 г., въпреки че ниската инфлация подхрани спекулациите, че това може да отнеме повече време.
Някои от членовете възразяват, заявявайки, че Фед трябва да си позволи дори по-голяма гъвкавост за действие, каквото позволяват икономическите условия.
„Някои участници считат ревизирания тон на изказа за рисков по отношение неоправданата концентрация на пазарните очаквания относно времето за първото покачване на лихвите по федералните фондове до средата на 2015 г., както и за неадекватен заради това, че се допуска, че икономическите условия може да се развият по начин, който би могъл да наложи определянето на по-ранна или по-късна дата за увеличаването на лихвите“, гласи още протоколът.
Банкерите сигнализират, че се нуждаят от увереност, че инфлацията ще се придвижи към двата процента. Що се касае до икономиката – членовете на FOMC считат, че ниските цени на петрола и възстановяването на пазара на труда ще я стимулират. Фед очаква инфлацията да остане потисната, въпреки че приема текущия спад в цената на енергийните суровини и поскъпването на долара за временни.
Според централните банкери слабият растеж в глобален мащаб е основната заплаха за продължителността на ръста на американската икономика.