fallback

Американската икономика - оазис в пустинята и през 2015 г.

Вижте петте основни тенденции за стопанството на САЩ през новата година според MarketWatch

16:05 | 02.01.15 г. 4
Автор - снимка
Създател

През 2014 г. икономиката на САЩ най-накрая получи голям прилив на енергия след най-слабото възстановяване от Втората световна война насам, а 2015 г. се очертава да бъде още по-добра.

Ето пет неща, на които потребителите и инвеститорите могат (вероятно) да разчитат през 2015 г. според MarketWatch.

Икономиката ще нарасне с 3% за първи път от 10 години

САЩ вероятно са добавили към 3 милиона работни места през 2014 г. - най-голямото увеличение от 1999 г. Скокът в създаването на работни места, който се очаква да продължи и през 2015 г., със сигурност ще подхрани потребителските разходи. За това ще допринесе и сривът в цените на бензина.

Ръстът в потреблението на свой ред ще подтикне предприятията да наемат и да инвестират повече, за да посрещнат нарастващите продажби. Резултатът: САЩ вероятно ще постигнат растеж от повече от 3% за първи път от 2005 г. насам.

"Следващите две години може да бъдат най-добрите две от поне десетилетие. Очевидно има много доказателства, че икономиката набира силна инерция", коментира Бърнард Бомол, главен икономист на Economic Outlook Group.

Може би най-голямата заплаха за сценария с растеж от 3% би било изненадващо бързото увеличение на лихвените проценти, но изглежда Федералния резерв е малко вероятно да предприеме агресивни действия през 2015.

Заплатите в крайна сметка ще нараснат след години на стагнация

Една от основните спънки пред икономиката през последните четири години бяха стагниращите заплати. Заплащането на час се повишаваше с 2% годишно при дългосрочен среден темп на ръст от 3%. Това най-накрая ще се промени. С увеличаване на заетостта и намаляване на безработицата, предприятията ще трябва да разширят персонала си, за да не загубят продажби спрямо конкурентите.

"Където и да отида собствениците на предприятия предвиждат увеличаване на търсенето", споделя Гас Фочър, старши икономист в PNC Financial Services. "Бизнесът ще трябва да повиши заплатите, за да привлече или запази персонала."

Бизнесът вече реагира: Свободните позиции през ноември достигнаха второто най-високо ниво от 14 години насам. Друг сигнал е, че хората напускат работа с най-бърз темп през последните пет години. Изследванията показват, че хората, които се отказват от една работа в полза на друга, обикновено го правят, защото им се предлагат по-високо заплащане.

Резкият спад в безработицата ще започне да изглежда реален

Нивото на безработицата спадна през последните три години до 5,8% от 8,6%, но почти никой, включително и Федералният резерв, не смята, че пазарът на труда е наистина толкова стабилен. Около 18,1 млн. души, например, искат добра работа на пълно работно време, но не могат да си намерят - необичайно висок брой 5,5 години след рецесията. И въпреки резкия спад на броя на хората без работа от над шест месеца, тази цифра все още е по-висока, отколкото когато и да било преди рецесията от 2007-09 г.

Равнището на безработица вероятно няма да падне толкова бързо през 2015 г., според икономистите, особено ако повече хора влизат в работната сила, защото работните места са по-лесни за намиране. Още един голям прилив на наемане обаче, подобен на този от 2014 г., ще направи ниската безработица по-правдоподобна. "До края на следващата година ще достигнем ниво на безработицата между 5% и 5,5%, и то наистина ще се почувства осезаемо", казва Фочър.

Инфлацията (или дефлацията) няма да надигне глава

Увеличението на производството на петрол, заедно с по-бавния растеж в световен мащаб, накара цената на петрола да се срине от над $100 за барел през лятото на едва $50 за барел в края на 2014 г. Това обърна тенденцията за покачване на инфлацията в САЩ от началото на миналата година.

"Това е несъмнено положително за домакинското потребление", посочва Нийл Дъта, главен икономист в Renaissance Macro Research. "Хората ще имат повече пари за харчене."

Цените на петрола може и да отскачат през 2015 г., но почти със сигурност няма да се върнат до 100 долара за барел в скоро време. Така евтиният петрол ще продължи да подклажда възстановяването в САЩ.

По-бързият растеж трябва също така да разсее притесненията за друг призрак за Фед – дефлацията. "Не е възможно да има дефлация в една икономика, растяша с над 3% и добавяща най-много работни места от 1990 г. насам", изтъква Бомол.

САЩ ще се представят добре дори и останалата част от света да не го направи

Бавният растеж в целия свят няма да навреди на САЩ толкова много. Американският износ може да спре да расте или дори да спадне, но това ще се компенсира от по-малкия внос на петрол заради спада в цените на петрола. Така че търговският дефицит е малко вероятно да бъде допълнително засегнат.

Въпреки че външната търговия съставлява по-голям дял от икономиката от всякога, САЩ са по-изолирани от почти всеки по-голям конкурент в Европа и Азия. Редица ежедневни потребителски покупки, като прически, химическо чистене, финансови консултации и хранене, са практически имунизирани срещу чуждестранната конкуренция.

Резултатът: най-голямата икономика в света все още може да функционира като оазис в пустинята въпреки твърденията на някои пророци, че тези дни са минало.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:48 | 13.09.22 г.
fallback