fallback

Щатът Ню Йорк забранява хидравличния фракинг

Проучване на комисията по здравеопазване на щата е показало, че технологията води до силна опасност от замърсяване на подпочвените води

09:20 | 18.12.14 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо забрани в сряда използването на хидравличния фракинг, чрез който се разработват шистови залежи от петрол и газ поради високите рискове за здравето, предава AFP.

Решението на щата се взема на фона на нарастващите протести на еколози за забрана на фракинга, използващ химикали и вода за добив на петрол и газ под земята.

Темата дали да се позволи фракингът, е най-противоречивият в обществения дебат в Ню Йорк от години и изправи еколозите срещу други групи, които го смятат за важен начин за увеличаване на работните места в райони с икономически застой. 

Демократът Куомо, който се гордее с решителните си действия по други критични въпроси като контрола над оръжията, зае страната на противник на метода. Същевременно той нееднократно отлагаше вземането на решение по въпроса и се обоснова неотдавна с продължаващото изследване, което извършват щатските здравни власти.

В сряда, шест седмици след като Куомо бе преизбран за втори мандат, дългоочакваното изследване на ефекта на фракинга върху здравето най-накрая бе оповестено.

Проучването на комисията по здравеопазване на щата е показало, че заради фракинга има силна опасност от замърсяване на подпочвените води и на въздуха. "Ние не можем да си позволим да направим грешка“, заяви д-р Хауърд Цукър, директор на здравния орган. Потенциалните рискове от метода по думите му са твърде големи и не са достатъчно проучени.

Щатът Ню Йорк забрани метода де факто още преди пет години, а по време на първия мандат си Куомо нееднократно даваше противоречиви сигнали как смята да процедира. Противниците на фракинга бяха подкрепени от звезди от шоубизнеса, сред които Йоко Оно, която привлече внимание към каузата. Същевременно петролната и газова индустрия осъдиха решението на губернатора, докато еколозите го поздравиха.

Така Ню Йорк стана вторият американски щат след Вермънт, който забранява метода. За разлика от Вермънт обаче под части от Ню Йорк на границата с Пенсилвания има богати залежи на шистов газ.

Забраната ще навреди на икономиката и ще лиши местните власти и щата от приходи, зави в свое становище браншовата асоциация. „Това е едно неразумно решение, които ще отнеме на жителите на Ню Йорк шанса да спечелят от многото икономически и екологични предимства, които предоставя земния газ“, каза Пол Хартман от асоциацията Natural Gas Alliance.

Методът за шистов добив  доведе в САЩ до суровинен бум през последните години. Техниката позволява да се получават газ и петрол от шисти. В местата за пробиване с високо налягане се впръсква смес от вода, пясък и химикали, за да разбият скалите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:48 | 07.09.22 г.
fallback