fallback

Фед приветства рязкото поевтиняване на енергийните суровини

Това ще стимулира покупателната способност на американците, а по-ниската инфлация ще е временна, смятат двама централни банкери

16:30 | 03.12.14 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Федералният резерв на САЩ (Фед) приветства резкия спад на цените на глобалните енергийни суровини. Според двама влиятелни американски централни банкери това ще стимулира покупателната способност на домакинствата, пренебрегвайки натиска върху и без това ниската инфлация, пише Ройтерс.

Ниските цени на петрола, който докоснаха 5-годишно дъно, само временно ще ограничат ръста на инфлацията в САЩ. На това мнение са вицепрезидентът на Фед Стенли Фишър и президентът на Фед в Ню Йорк Уилям Дъдли. Двамата очертаха по-скоро оптимистична картина за най-голямата икономика в света. Това е сигнал, че централната банка няма да позволи на енергийните пазари да променят решението й за вдигане на лихвите по някое време догодина.

„По-ниската инфлация, която ще получим вследствие на по-ниските цени на петрола, ще е временна“, коментира Фишър. „Не бих се притеснявал толкова, защото този период на негативна, ниска инфлация всъщност се случва в резултат на един феномен, който носи ползи за всички и нещо повече – може повече да увеличи БВП, отколкото да го намали.“

Според Дъдли поевтиняването на петрола е положително за икономиката, защото по-голямата част от допълнителните пари ще бъдат „похарчени, а не спестени“ от американците. Ценовият срив в световен мащаб ще окуражи централните банки да предоставят още парични стимули, което ще ускори глобалния растеж.

Ако поевтиняването на петрола „се ускори и продължи, това ще има негативно отражение върху петролните и газови инвестиции“ в САЩ, добавя Дъдли. „Въпреки това са налице няколко причини, поради които не смятам, че този риск трябва да бъде надценяван, особено ако цените на петрола се стабилизират около текущите нива.“

„Уверен съм, че въпреки отдръпването напоследък, инфлацията ще започне да се придвижва към нашата обективна цел от 2 на сто следващата година“, казва още Дъдли.

Той повтори, че е редно да очакваме покачване на лихвите в средата на 2015 г. Според него Фед ще затегне курса на паричната политика не само заради представянето на икономиката, но и съдейки по реакциите на финансовите пазари за евентуално повишаване на лихвите. Дъдли смята, че ще бъдат нужни по-съществени повишения на лихвените проценти, ако финансовите пазари не реагират, както се очаква.

Друг централен банкер – президентът на Фед в Минеаполис Нараяна Кочерлакота – призовава Фед да преосмисли целта за инфлацията от 2%, за да се отговори на вижданията, че поддържането на инфлация под или над целта е еднакво скъпо. Стенли Фишър отхвърля идеята за увеличаване на целта, добавя Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:07 | 01.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още