Водещите индекси на американския фондов пазар регистрират минимални отклонения в първите часове на търговията в четвъртък. Инвеститорите се фокусираха върху финансовите резултати на едни от най-големите търговци на дребно и приветстваха данните за броя на подадените молби за помощи при безработица, които остават на 14-годишно дъно.
Индексът на сините чипове Dow Jones сe повишава с 0,23% до 17 652,67 пункта. Широкият индекс S&P 500 е без изменение при 2 037,96 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite е нагоре с минималните 0,04% до 4 676,99 пункта.
Данните от САЩ показват, че оптимизмът на американците относно състоянието на икономиката се намира на най-високото ниво от близо седем години. Това се случва на фона на подобряващия се трудов пазар и цените на горивата, които продължават да падат.
Броят на молбите за помощи при безработица се увеличава повече от очакваното през миналата седмица, слагайки край на доскорошното придържане към ниските нива, регистрирани за последно преди 14 години.
Молбите нарастват с 12 хил. до 290 хил. между 1 и 8 ноември, отчитайки най-високото си ниво от 20 септември насам. Все пак броят на молбите остава под границата от 300 хил. за девета поредна седмица. Анализаторите очакваха ръст до 280 хил. броя.
„Сезонът на отчетите е напът да завърши на солидна основа“, коментира пред CNBC главният пазарен стратег в PNC Asset Management Group Бил Стоун. „Финансовите резултати за третото тримесечие са основната причина акциите да отскочат от дъното, отчетено в средата на октомври.“
От 460 компании в състава на S&P 500, които са публикували междинните си резултати, 74,6% от тях надхвърлят очакванията, сочат данни на Thomson Reuters.
Акциите на Wal-Mart поскъпват с 3,65% до 82,09 долара. Компанията отчете по-добра от очакваното печалба. Продажбите в САЩ растат за пръв път през третото тримесечие от седем тримесечия насам.
Книжата на J.C. Penney поевтиняват с 8,76% до 7,08 долара. Търговецът на дребно изгуби по-малко от прогнозите на анализаторите през тримесечието, но пък приходите от продажби са без промяна.
Доларът поевтинява спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ. Доходността по 10-годишните американски облигации, използвана във формирането на лихвите по ипотечните кредити и други потребителски заеми, се понижава със 2 базисни пункта до 2,362%.
Фючърсите върху суровия петрол с доставка през декември поевтиняват с 1,5% до 75,65 долара за барел. Контрактите върху златото поскъпват с 2,70 долара, или с 0,2%, до 1 161,80 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 18:50 часа българско време.