Стратегията на Федералния резерв на САЩ (Фед) за затягане на паричната политика е толкова нереалистична, че все едно я е изработил Питър Пан от Небивалата земя, заяви главният икономист в Morgan Stanley и бивш централен банкер Винсънт Райнхарт.
„Съветът на Питър Пан е всеки ден да се измисля нещо невъзможно. Членовете на Федералната комисия за открития пазар (FOMC) очевидно следват този съвет от срещата си през септември“, написа Райнхарт в язвително съобщение, цитирано от MarketWatch.
Той посочва, че невъзможното, което се опитва да направи Фед, е да повиши лихвите при раздутия си счетоводен баланс без да прибегне до новия си инструмент – овърнайт споразуменията за обратни репо сделки.
Централната банка сложи таван от 300 млрд. долара върху размера на обратните репо сделки, които представляват депозирането на средства във Фед от трети страни като банки и фондове на паричния пазар в замяна на сигурност за парите им. Изглежда Фед не желае размерът на тези сделки да става прекалено голям, имайки предвид ефектът, който това може да има върху пазарите.
„Ако Фед не продадат активи или не изтеглят такива временно в големи количества, тогава обемът на резервите в банковата система ще разклати пазара. Няма как да бъдат съчетани малък размер на обратните репо сделки и адекватно ниво на основната лихва“ пише Райнхарт в имейл, последвал съобщението му.
„Когато FOMC се завърне от Небивалата земя ще чуем за решението му“, завършва саркастично той.