Финансовата криза показа, че редица американски семейства с малко активи, на които да разчитат, остават „изключително уязвими“ дори след пет години на икономическо възстановяване. На това мнение е председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън, цитирана от Bloomberg.
„Най-лошите моменти от кризата отминаха. Икономиката продължава да се подобрява“, отбелязва Йелън в свои предварителни бележки. „Но ефектите от рецесията все още се усещат от много домакинства, особено от тези, които имат малко спестявания или други активи на разположение.“
Коментарите на Йелън, която не говори за перспективите пред паричната политика или икономиката, идват само ден, след като американската централна банка повтори, че ще изчака „значителен период от време“ преди да увеличи основния лихвен процент.
Финансовата криза доказа нуждата от диверсификация и спестявания, на които да се разчита по време на икономически срив, заявява тя пред Корпорацията за развитие на предприемачеството. Финансови активи като пенсионните схеми, например, все още заемат малък дял от активите на домакинствата с ниски или средни доходи.
Йелън се позовава на данните от доклада на Фед, според който медианният нетен доход на най-бедната една пета от американците е бил само 6 400 долара през 2013 г. Голяма част от близо 25-те милиона домакинства, попадащи в тази група, „не разполагат с богатство или са с отрицателно нетно богатство“. Техните доходи продължават да спадат, а стойностите на имотите остават потиснати.
„Лъвският пай от благосъстоянието на повечето домакинства се пада на стойността на жилището. Тези домакинства все още не са възстановили това, което изгубиха по време на имотната криза“, заявява Йелън.
„Мисията на Фед е да допринася за здравословното състояние на икономиката и здравината на финансовата система. Ето защо насърчаваме трупането на активи и ще продължим да го правим“, добавя тя.
преди 10 години напечатайте им пари и на тях.....Да ви е.а майката да ви е.а отговор Сигнализирай за неуместен коментар