Белият дом заяви, че ще се присъедини към новите санкции на ЕС срещу Русия, като се очаква да те бъдат конкретизирани и от двете страни в петък, съобщава Ройтерс.
"Ще задълбочим и разширим санкциите във финансовия, енергийния и отбранителния сектори", заяви президентът Обама. "Тези мерки ще засилят политическата изолация на Русия, както и икономическата цена, особено в области, които са важни за президента Путин и обкръжението му."
Председателят на Съвета на Европейския съюз (ЕС) Херман ван Ромпой заяви днес, че новите санкции срещу Русия ще бъдат въведени от утре (12 септември).
Ромпой обясни, че до края на този месец Комитетът на постоянните представители на държавите от ЕС в Брюксел ще направи преглед на изпълнението на мирния план в Украйна. След този преглед ще се вземе решение дали санкциите да не бъдат отменени.
Новите ограничения вероятно ще са насочени към руските държавно контролирани петролни компании „Роснефт“ и „Транснефт“, петролното поделение на газовия гигант „Газпром“ - „Газпромнефт“, както и към ВПК, Уралвагонзавод, Оборонпром и Обединена авиостроителна корпорация. На трите петролни компании се очаква да бъде отказан достъп до дългосрочно финансиране от европейските банки. Санкциите могат да се окажат сериозен проблем за „Роснефт“, която вече поиска държавна помощ от 42 млрд. долара.
Също така ще бъде разширен списъкът на руските физически и юридически лица с визови ограничения и замразени активи, като към тях ще бъдат включени сепаратистките лидери в Украйна. Новите санкции се разпростират и върху някои стоки с двойна употреба. Русия от своя страна обяви, че е готова с ответните санкции. Ако ЕС въведе нови ограничения срещу руската икономика, Москва може да забрани вноса на автомобили и на изделия от леката промишленост.