2014-та се оказа много трудна година. Всеки ден получаваме обезпокоителни новини от Украйна, Ирак, Либия, Газа и други точки на геополитическото напрежение по света.
В допълнение ние внимателно наблюдаваме процъфтяващата епидемия от ебола в Западна Африка, събудения вулкан в Исландия и заплахата от слънчевите изригвания, които могат да повлияят неблагоприятно върху глобалната телекомуникационна мрежа.
Как трябва да реагират инвеститорите в тази ситуация?
Уорън Бъфет ни съветва да се успокоим, да погледнем днешните новини през призмата на минали събития и след това да помислим за бъдещето.
По време на най-мрачните дни на финансовата криза през 2008 г., пише популярният инвеститор в свой анализ за The New York Times, лошите неща се случваха постоянно.
Малко история: по времето на Голямата депресия Dow пада с 41 пункта на 8 юли 1932 г. Икономическата ситуация продължава да се влошава до март 1933 г., когато Франклин Рузвелт застава начело на страната. През неговото управление фондовият пазар нараства с 30%.
Нека да си спомним и първите дни на Втората световна война, когато ситуацията за Съединените щати в Европа и Тихия океан е била изключително тежка. Фондовият пазар ударя дъното през април 1942 г., но впоследствие поема трайно нагоре.
Или началото на 1980-те години – момент, когато инфлацията изпрати глобалната икономика в криза.
Да обобщим: лошата новина – най-добрият приятел на инвеститора. Тя най-малкото Ви позволява да си купите акции на по-ниска цена, отбелязва Бъфет.
В дългосрочен план фондовият пазар така или иначе се възстановява. През XX век САЩ преживя две световни войни, други тежки и скъпи военни конфликти, Голямата депресия, дузина рецесии и финансови паники, петролни кризи, грипна епидемия, както и дори оставка на президент. През цялото това време Dow се движеше нагоре.
Бъфет изрази подобна идея в писмото си до акционерите на Berkshire Hathaway през 1994 г.:
"Ние ще продължим да игнорираме политическите и икономическите прогнози, които са скъпи и отвличат вниманието на инвеститорите и предприемачите. Преди тридесет години никой не бе в състояние да предвиди масовото разрастване на войната във Виетнам, регулирането на заплатите и цените, двете петролни кризи, оставката на президента, разпадането на Съветския съюз, спада на Dow с 508 пункта за ден и движението на доходността на държавните облигации между 2,8% и 17,4%.
Изненадващо е, че нито едно от тези епохални събития не промениха инвестиционните принципи на Бенджамин Греъм. Шокът не бе в състояние да ни накара да отказваме да купуваме акции на големи компании на по-ниска цена.
Представете си каква е цената, която бихме платили, ако се оставим страха да ни да се откаже от използването на капитала. Без съмнение, ние направихме най-добрите си покупки, когато опасенията за някои макросъбития бяха на най-високата точка".
Бъфет казва две важни неща. Първо, пазарът ще оцелее винаги, дори и при най-тежките кризи. И второ място, големият бизнес, които постига дългосрочни печалби, винаги трябва да се инвестира. Що се отнася до сривовете на акции, те могат и да започнат да се покачват. Какво значение обаче има това в дългосрочен план?