Федералният резерв на САЩ (Фед) държи лихвите толкова ниски, че те не носят нищо, ако се залага на сигурните печалби. Това окуражава инвеститорите да правят всякакви нетрадиционни неща, за да получат по-висока доходност, пише колумнистът на MarketWatch Рекс Нутинг.
Очевидно централната банка принуждава пазарните участници да наливат пари в акции, junk облигации, земеделска земя и в редица друг балони, за които четем напоследък. Това е добра новина, но данните показват, че американските инвеститори все още са консервативни, когато става дума за вложения.
„Но колко консервативни са те?“, пита риторично Нутинг.
Данни за финансовите сметки показват, че американците притежават 10,8 трлн. долара в брой, по банкови сметки и във фондове на паричния пазар, които носят минимална или никаква лихва.
Към края на първото тримесечие нискодоходните активи формират 84,5% от годишния разполагаем личен доход. Делът им е най-високият от 23 години насам. Разбира се, хората трябва да имат малко пари в брой, за да плащат сметките си, но никой не се нуждае веднага от сумата, равняваща се на разполагаемите доходи за 11 месеца.
Тези 10,8 трлн. долара описват неуспеха на политиката на Фед, отбелязва колумнистът на MarketWatch.