fallback

САЩ обръщат поглед към Африка с инициативи за 33 млрд. долара

Решени сме да бъдем партньор в успеха на африканския континент, заяви американският президент Барак Обама

10:16 | 06.08.14 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В стремежа си да укрепи финансовите връзки на САЩ в Африка, президентът Барак Обама обяви инициативи на стойност 33 млрд. долара за развитието на "Черния континент". Стимулите ще преминат отвъд хуманитарната помощ и ще бъдат насочени към засилване на икономическото партньорств, предава FoxNews.

По-голямата част от инвестициите ще дойдат от частния сектор, в това число и от компании като Coca-Cola и General Electric (GE), което подчертава нарастващата притегателна сила на Африка за бизнеса. Континентът е дом на шест от най-бързо растящите икономики в света и бързо разширяваща се средна класа с повишена покупателна способност.

Обама все пак отбеляза, че САЩ и към момента търгуват с целия африкански континент. По думите му 1% от американския експорт отива в Субсахарска Африка.

"Трябва да работим по-добре, много по-добре", каза той по време на тридневна конференция, събрала в САЩ американски и африкански политици и бизнес лидери. "Искам африканците да купуват повече американски продукти и искам американците да купуват повече африкански продукти", добави президентът.

САЩ обаче не са единствената страна, която вижда икономически потенциал в Африка. Индия, Китай и Европа също действат агресивно, за да се включат в битката за развиващите се пазари в Африка. Поднебесната империя, по-специално, е гладна за петрол, въглища и други ресурси и е нетърпелива да развие инфраструктурата, необходима за улесняване на достъпа до Африка.

"Ние осъзнаваме че имаме какво да наваксваме", каза милиардерът и бивш кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който откри срещата на върха във вторник. "Позволяваме на Европа и Китай да действат по-бързо, отколкото САЩ", добави той.

Обама се опита да лансира САЩ като по-добър партньор за африканските държави, отколкото Китай, твърдейки, че неговата администрация има дългосрочен интерес в успеха на континента, а не просто се стреми да извлича ресурси за собствените си цели.

"Съединените щати са решени да бъдат партньор в успеха на Африка. Ние не гледаме към Африка просто заради нейните природни ресурси. Ние уважаме Африка заради нейния най-голям ресурс, който са хората – техните таланти и техния потенциал", изтъкна американският държавен глава.

Безпрецедентната среща на върха във Вашингтон събра 50 африкански политически лидери. Освен това свои представители бяха изпратили и около 100 американски компании.

Американският вицепрезидент Джо Байдън и държавният секретар Джон Кери също се обърнаха към присъстващите, което направи и бившият президент Бил Клинтън, който заяви, че САЩ "едва опипват почвата" на икономическия потенциал на Африка.

Мащабната по своя размер сума от 33 млрд. долара няма да бъде предоставена само от американската държава. Частният бизнес ще инвестира общо 14 млрд. долара. Сред тях: инвестиции в размер на 5 млрд. долара от Coca-Cola за финансиране на производствени линии и оборудване за производство, 2 млрд. долара от GE до 2018 г., 200 млн. долара от Marriott, както и 66 млн. долара от IBM за предоставяне на технологични услуги на ганайската Fidelity Bank.

Други 12 млрд. долара ще бъдат предоставени от Белия дом, правителството на Швеция и Световната банка за инициативата на Обама Power Africa. Една от точките в плана на държавния глава е разширяване на достъпа до електроенергия за най-малко 20 млн. нови домакинства и търговски дружества.

Обама също така обяви, че 7 млрд. долара ще бъдат насочени за насърчаване на експорта на САЩ към "Черния континент". Това включва 3 млрд. долара финансиране от американската Exim Bank, чиято дейност ще е насочена към подпомагане на американския износ за Африка през следващите две години.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:24 | 12.09.22 г.
fallback