Американските акции се понижиха в петъчната сесия, но спадовете бяха далеч по-скромни от тези вчера, предава CNBC.
Индексът на 30-те водещи американски компании Dow Jones се понижи с 0,4% до 16 493 пункта, индексът на големите фирми S&P 500 отстъпи с 0,3% до 1 925 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq спадна с 0,4% до 4 353 пункта. Съотношението печеливши/губещи акции на Нюйоркската борса бе приблизително 1/2. Вчера индексите загубиха около 2%, след като опасенията за европейската икономика, дълговите проблеми на Аржентина и ръстът на разходите за труд в САЩ обезпокоиха инвеститорите относно корпоративните маржове.
Според някои анализатори няма много фундаментални причини, тласкащи пазара надолу освен тази, че отдавна не е имало значима корекция. „Пазарът прилича на дете, което всеки момент ще се разплаче, независимо какво ще направите“, коментира Дейвид Кели, главен пазарен стратег в J.P. Morgan Funds.
„Пазарът е готов за корекция, като безпокойството е достатъчно голямо, за да се случи тя“, посочва Марк Лусчини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott.
Данните за заетостта извън селскостопанския сектор показаха, че американската икономика е добавила по-малко от прогнозираните нови работни места през юли - 209 000 спрямо предварителните прогнози за 230 000. Същевременно равнището на безработицата нарасна леко до 6,2% спрямо 6,1 на сто месец по-рано.
„По-лошите от очакваното данни за заетостта се оказаха добри за пазара, тъй като отлагат вдигането на основната лихва от централната банка на САЩ. Понастоящем пазарът калкулира това да стане през второто или третото тримесечие на 2015 г. Ако обаче се очертае това да се случи в началото на идната година, за каквито нагласи намекна шефът на клона на Фед в Далъс Ричард Фишър, то пазарът ще трябва да коригира“, коментира Лусчини.
Паззарът не реагира особено на другите икономически новини от деня. Производственият ISM индекс отчете 57,1 пункта през юли, разходите за строителство спаднаха с 1,8% през юни, а потребителското доверие, измерено от University of Michigan/Thomson Reuters, леко се понижи през миналия месец.
Книжата на GoPro се сринаха с 15%, след като прозиводителят на носими камери с висока резолюция оповести първия си отчет като публична компания. Акциите на LinkedIn скочиха с12%, след като мрежата за професионални контакти обяви очаквания за приходи, които надхвърлиха очакванията. Книжата на Tesla Motors се повишиха с 4,5%, след като прозиводителят на електрически автомобили прогнозира увеличаване на продукцията през 2015 г. Акциите на Procter & Gamble поскъпнаха с 3%, след като производителят на потребителски стоки оповести печалба, която надхвърли прогнозите.
Международната асоциация за суопове и деривати (International Swaps and Derivatives Association - ISDA) обяви, че Аржентина е във фалит от сряда, когато страната пропусна купонно плащане. „Развитието на ситуацията за Аржентина не е добро, но е малко вероятно да засегне глобалната икономика“, смята Кели.
Доларът поевтиня спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ, а доходността по 10-годишните американски ДЦК се понижи с 0,06 процентни пункта до 2,50%. Септемврийските фючърсите върху американския петрол се понижиха с 0,8% до 97,35 долара за барел, а декемврийските върху златото нараснаха с 1% до 1 295 долара за трой унция.