fallback

Ще издържи ли Фед на натиска от отслабващия икономически растеж?

Рязкото понижение на прогнозата на МВФ не означава, че централната банка ще запази за дълго ниските лихви, смятат експерти

09:56 | 17.06.14 г.

Рязката низходяща корекция на прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) за растежа на САЩ е изненада, но не означава непременно, че лихвените проценти в най-голямата икономика в света ще останат ниски по-дълго от очакваното, твърдят анализатори.

В понеделник базираният във Вашингтон кредитор понижи очакванията си за растежа на американския брутен вътрешен продукт (БВП) до 2 на сто за 2014 г. от предходните 2,8%. Според експертите инфлацията в страната ще остане под целта на Федералния резерв от 2% до 2017 г. Това ще накара централната банка да запази основния си лихвен процент в близост до нулата по-дълго, отколкото пазарите очакват.

Някои анализатори обаче оспорват тази гледна точка, пише CNBC. По думите им признаците за по-силен от очакваното ръст на американската икономика сигнализират за възможна монетарна стагнация по-скоро от прогнозираното.

"Очевидно тези коментари на МВФ провокираха известна нервност, но ако се вгледате във входящия поток от данни, особено данните за производството, настроенията в жилищния сектор и проучването Empire State, всички те обрисуват картина за растеж на икономиката в близост до 3 на сто", заяви Рей Атрил, съръководител на звеното за валутни стратегии в National Australia Bank.

"Данните са над средните за САЩ, така че не съм сигурен, че тези понижения, свързани с перспективите, са обосновани", добави той.

Оповестените в понеделник данни показаха, че през май промишленото производство се е увеличило с 0,6% на месечна база. Същевременно Асоциацията на строителните компании в САЩ съобщи, че доверието сред строителите през този месец се е увеличило, а Федералният резерв в Ню Йорк пък публикува данни, от които стана ясно, че производствената активност в региона се е разширила през юни до най-високото си ниво от юни 2010 г. 

"МВФ понижи прогнозата си за растежа в САЩ до 2% за 2014 г., и предполага, че проблемите на пазара на труда означават, че лихвите могат да останат близки до нула за по-дълъг период от средата на 2015 г., което се очаква от пазарите", посочиха анализаторите на Mizuho Corporate Bank.

По-късно във вторник Федералният резерв започва своето поредно двудневно заседание, като очакванията са институцията да свие с нови 10 млрд. долара месечната си програма за изкупуване на активи. По този начин общият обем на вливаните пари в икономиката ще достигне 35 млрд. долара.

Според представено по-рано този месец проучване по-голямата част от представителите на Wall Street не очакват Фед да повиши лихвените равнища преди началото на втората половина на следващата година.

"Рискът е, че виждаме коментарите от Фед, които дават на пазара по-твърдо усещане за края на стимулите по-скоро рано, отколкото късно и също когато първото покачване на лихвите дойде", каза още Рей Атрил.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:08 | 13.09.22 г.
fallback