Технологичните акции може и да претърпяха разпродажби в последните няколко седмици, но пазарът в САЩ все още не е преживял драматична корекция през тази година. Това заяви пред CNBC популярният "мечи" настроен инвеститор Марк Фабер.
Aвторът на The Gloom, Boom and Doom Report посочи, че харесва ценните книжа на нововъзникващите пазарни икономики, които все още са "евтини ". По думите му самият той е направил инвестиция в Ирак през миналата година.
"Имахме вече един голям пробив на пазара, но не сме изживяли все още големия пробив в целия пазар", отбеляза анализаторът.
В началото на април технологичният сектор бе засегнат от силни разпродажби, които изпратиха индекса Nasdaq Composite под границата от 4 000 пункта за първи път от началото на февруари. Основните опасения бяха свързани с коментарите на много експерти, че секторът се намира в състояние на балон.
Тежките разпродажби през април донесоха на Nasdaq Composite най-тежката седмична загуба от юни 2012 г. насам, както и най-дългата губеща серия от края на 2012 г.
Сред най-засегнатите бяха компаниите от телекомуникационната сфера, социалните мрежи, както и биотехнологичните дружества. Въпреки това Фабер вярва, че най-сериозен натиск в по-дългосрочен план ще бъде приложен върху енергийните компании и тези от сектора на услугите.
Марк Фабер повтори опасенията си, че акциите са изправени пред катастрофа, която може да бъде по-лоша от финансовия крах през 2008 г. "Смятам, че е твърде късно да купувате на фондовия пазар в САЩ", посочи той.
Запитан относно бъдещата възвръщаемост при тези акции, експертът подчерта, че рекордно ниските лихвени проценти и високите пазарните стойности означават, че компании няма да бъдат в състояние да възвърнат вложенията на своите инвеститори.
"Като цяло мисля, че индивидуалните инвеститори имат твърде оптимистични очаквания за бъдещата си възвръщаемост", заяви Фабер.
Една от най-популярните "мечки" на фондовия пазар подчерта също убеждението си, че нововъзникващите икономики са по-подходящ вариант за по-печеливши инвестиции. Той добави, че е особено положително настроен спрямо пазари като Виетнам, Ирак, Малайзия, Тайланд и Сингапур.
"Направих някои инвестиции преди повече от една година в Ирак, защото това е един много евтин пазар. Има много проблеми, но пазарът е много, много евтин", каза анализаторът.
"В Русия също е много евтино, но не мисля, че някой бърза да купува руски акции", допълни той.