Украинската криза и ролята на новите възможни санкции срещу Русия ще бъдат основната тема в преговорите на канцлера на Германия Ангела Меркел и президента на САЩ Барак Обама по време на визитата на германския лидер във Вашингтон тази седмица, съобщава The Wall Street Journal.
Обама ще притисне Меркел за налагането на по-сурови санкции срещу Русия, защото според САЩ Руската федерация не спазва условията на женевското споразумение от 17 април. Освен това Обама иска да сключи с германския лидер и споразумение за това какви по-строги санкции може да предизвикат нови стъпки на Москва по украинския въпрос. Западът ще е готов да реагира с още по-тежки икономически мерки, съобщава пред изданието високопоставен представител на американската администрация.
Но Меркел ще има едно наум заради дълбоко разделения по темата и политически разпокъсан Европейски съюз, което ограничава готовността ѝ да обещае такава строгост към Кремъл, каквато някои критици в САЩ биха искали да видят.
В допълнение към прекараното време в Белия дом, а президентът Обама планира да прекара общо четири часа с канцлера в петък - за разговори, за пресконференция и за обяд, Меркел планира да се срещне с американските политически и бизнес лидери и с президента на Международния валутен фонд Кристин Лагард. С нея тя ше обсъди бъдещата финансова помощ за Украйна. Меркел ще посети и търговската камара на САЩ, за да се опита да спечели подкрепа за трансатлантическото споразумение за свободна търговия, което се среща с твърда опозиция в Германия.
Срещите могат да послужат и като напомняне за американските дипломатически предизвикателства в Западна Европа, пише още WSJ. Повече от десетилетие, след като Берлин се противопостави на ръководената от САЩ инвазия в Ирак, продължаващите арести в Гуантанамо и станалите известни подробности за програмите за наблюдение на Националната агенция за сигурност (NSA) продължават да натежават в европейските нагласи към САЩ. В резултат на това Меркел се сблъква с все по-сериозна политическа опозиция в Германия, където много избиратели се опасяват от растящото американско влияние и са скептични по отношение на санкциите срещу Русия по инициатива на Америка.
САЩ подчертават координираната си с Европа политика по отношение на санкциите срещу Русия, но някои представители на администрацията са били разочаровани от колебанието на европейските лидери "при приемането на по-строги мерки“. Белият дом например забави съобщаването на въвеждането на санкции в петък, отлагайки го за понеделник, за да даде на европейските си колеги повече време за вземане на решение, заявява старши представител на администрацията на Обама.