Нетната печалба на ипотечния гигант Freddie Mac за периода октомври-декември 2013 г. възлезе на 8,6 млрд. долара, предава USA Today. Финансовият резултат бе постигнат благодарение на продължаващото покачване на цените на имотите, което от своя страна намали сумата, която компанията трябва да заделя като провизии за покритие на загубите от ипотечните кредити.
Печалбата на Freddie Mac за четвъртото тримесечие почти удвои печалбата, отчетена в последните три месеца на 2012 г. в размер на 4,5 млрд. долара.
Компанията дори ще изплати дивиденти на американското министерство на финансите за 10,4 млрд. долара следващия месец. Freddie Мас вече погаси правителствената помощ за 71,3 млрд. долара, след като изплати дивиденти през третото тримесечие на 2013 г.
Годишната печалба на Freddie от 48,7 млрд. долара се дължи на покачването на цените на имотите, както и заради това, че компанията капитализира данъчните облекчения по лошите заеми, които абсорбира по време на кризата. Чрез данъчния кредит, който компанията спести от загубите по просрочените заеми през третото тримесечие, Freddie намали задълженията си към правителството и се подсили с 23,3 млрд. долара през 2013 г.
Печалбата през миналата година нарасна силно от положителния финансов резултат в размер на 11 млрд. долара, отчетен през 2012 г. По този начин от 2012 г. до днес компанията учетвори печалбата си.
Въпреки това от Freddie Mac заявиха, че силният ръст на печалбата „не е устойчив в дългосрочен план“, защото прирастът в цените на имотите започна да се забавя, а използването на данъчните облекчения оценява като единично събитие. Също така миналата година Freddie прибра милиарди долари от дела с големи международни банки относно лошите ипотечни ценни книжа, които купи от тях преди кризата.
Американското правителство спаси Freddie и по-големият му роднина Fannie Mae в разгара на финансовата криза през септември 2008 г. Заедно компаниите получиха помощ от данъкоплатците в размер на 187 млрд. долара.
Печалбата на Fannie Mae за четвъртото тримесечие на 2013 г. възлезе на 6,5 млрд. долара. Това е осмото поредно положително тримесечие за компанията. Fannie също ще изплати напълно правителствената помощ за 116 млрд. долара, след като плати дивидентите за последното тримесечие.
Общо Fannie и Freddie притежават или гарантират за половината от всички ипотеки в САЩ, оценявани на 5 трлн. долара. Заедно с другите федерални агенции те обезпечават приблизително 90% от новите ипотеки.
След като жилищният пазар започна постепенно да се възстановява и направи печеливши Fannie и Freddie отново, те погасиха задълженията си към правителството под формата на тримесечни дивиденти. Заради тези плащания федералният бюджетен дефицит се оказа най-малкият за последните пет години.
Двете компании не отпускат директни заеми към кредитополучателите. Те купуват ипотечни кредити от банките, пакетират ги като облигации, гарантират за тях срещу неплащане и ги продават на инвеститорите. По този начин кредитите стават достъпни.
Президентът на САЩ Барак Обама предложи да бъде извършена широка реформа на американската ипотечна финансова система - включително и ликвидацията на Fannie и Freddie. Целта му бе да ги замени със система, чрез която частният сектор, а не на правителството, да поеме риска по заемите.
Повече корпоративни новини вижте в материала на Bloomberg!