Притесненията за икономическата ефективност на Китай са се повишили през февруари и все по-малко инвеститори очакват засилване на световната икономика през следващата година, показа последното проучване на Bank of America Merrill Lynch (BofA).
Анализът на банката включва мненията на 222 мениджъри на фондове, които управляват активи на обща стойност 591 млрд. долара.
Февруарското проучване показа, че 46 на сто от инвеститорите намират проблемите с кредитирането в Китай и свиването на местното суровинно търсене като най-големият риск за световната икономика. През януари 37% бяха заложили на този отговор, докато в последният месец на 2013 г. равнището бе 26 на сто.
Опасенията на инвеститорите са фокусирани и върху развиващите се пазари, като 29% от пазарните експерти очакват поевтиняване на акциите в нововъзникващите икономики. Процентът е най-високият от април 2001 г., след като през януари бе отчетено ниво от 15 на сто.
Данните показват, че Южна Африка, Малайзия и Бразилия са сред развиващите се пазари, от които фондовете са се облагодетелствали най-малко през втория месец на годината.
Оптимизмът към Европа обаче остава силен. Рекордните 40 на сто от анкетираните са позитивно настроени към перспективите пред Стария континент, което направи доверието в региона най-силното в последната половин година.
В допълнение, инвеститорите също така остават оптимистично настроени по отношение на САЩ, като 11% очакват увеличение на цените на активите. Месец по-рано равнището бе 5 на сто.
"Инвеститорите остават бичи настроени към развитите пазари, в частност Европа. Предупреждаваме обаче, че текущите оценки за Стария континент са напълно в унисон с прогнозирания икономически растеж в региона", заяви европейският инвестиционен стратег Джон Билтън.
Що се отнася до глобалната икономика, 56% от анкетираните очакват тя да се засили през следващите 12 месеца, което е спад от 75-те процента през януари.
Повече за капиталовите пазари вижте в материала на Bloomberg!