fallback

Dow Jones се смъкна под 16 хил. пункта

Инвеститорите прехвърлят активи от развиващите се пазари към по-надеждни дестинации, според анализатор

23:38 | 24.01.14 г. 5

С рязък спад на индексите приключи последната за седмицата сесия на Wall Street. Dow Jones записа най-лошото си седмично представяне от май 2012 г. насам, а S&P 500 отчете най-силния си спад от юни миналата година.

Dow Jones изтри 1,97% до 15 879 пункта, S&P 500 се понижи с 2,1% до 1 790 пункта, а  Nasdaq регистрира спад от 2,15% до 4 128 пункта.

На Dow Jones най-силно натежаха акциите на General Electric, които изтриха близо 3,4 на сто от стойността си, както и акциите на 3M Co и Boeing, които изгубиха по 3,3%. Сред малкото печеливши позиции се наредиха акциите на Microsoft, Procter & Gamble и Merck.

Акциите на Kansas City Southern поевтиняха с над 15 на сто и натежаха най-силно на S&P 500. Сред губещите в състава на широкия индекс се наредиха още Alcoa, International Game Technology, Avon Products Inc и други.

Apple изтри близо 2 на сто от пазарната си оценка, Adobe Systems – близо 3 на сто, а Facebook – почти 4 на сто.

Движението на индексите последва разпродажбите на валути на развиващите се икономики заради очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще продължи да затяга паричната си политика, пише CNBC.

“Няма как да останем изолирани от това, което се случва по света. Инвеститорите прехвърлят активи от развиващите се пазари към по-надеждни дестинации”, коментира Джей Джей Кинан, старши стратег в TD Ameritrade.

Според него тенденциите в момента са разбираеми предвид високата възвръщаемост, постигната през 2013 г. “Пазарът вървеше нагоре заради положителните икономически новини през 2013 г., така че достигнахме точката на известна несигурност”, допълва Тери Сандвън, старши стратег в U.S. Bank Wealth Management.

“Валутите на нововъзникващите страни са под натиск, който грешно се определя като натиск от страна на Фед”, твърди обаче Ник Райх, главен изпълнителен директор на Earnings Scout. “Проблемът идва повече от политическата нестабилност в страни като Аржентина и Турция”, допълва той.

“Нестабилността на развиващите се пазари и валутите им се отразява и на американския пазар”, казва и Ерик Тийл от First Citizens BancShares Inc. за Bloomberg. “След силните ръстове през миналата година не е учудващо, че има разпродажби”, допълва той.

Валутите на развиващите се икономики преминаха през най-сериозните разпродажби от 5 години насам. Турската лира достигна ново рекордно ниско ниво срещу долара, украинската гривна удари 4-годишно дъно заради безредиците, аржентинското песо достигна най-ниската си стойност от 2002 г., а южноафриканският ранд – от 2008 г.

Инвеститорите губят доверие в някои от най-обещаващите развиващи се икономики. “Много компании се облагодетелстваха от ръста на развиващите се пазари и сега се оттеглят”, посочва Ник Сандърс, стратег в BTIG Ltd.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:20 | 10.09.22 г.
fallback