Федералният резерв не е по-малко ангажиран с гъвкавата си политика, сега когато централната банка вече съкрати веднъж монетарните си стимули, заяви председателят на Фед Бен Бернанке в може би последната си реч начело на институцията, предава Ройтерс.
Бернанке, който в края на месеца ще отстъпи поста на заместничката си Джанет Йелън, даде оптимистична оценка за американската икономика през идните тримесечия. Той обаче смекчи добрите новини за жилищния сектор, финансите и фискалните политики, повтаряйки, че цялостното възстановяване остава непълно. Миналия месец Фед сви обема на програмата си за изкупуване на облигации с 10 млрд. до 75 млрд. долара месечно, изтъквайки силния пазар на труда и икономическия растеж.
Това решение обаче не намалява по никакъв начин решимостта на централната банка да запази експанзионистината си парична политика колкото е необходимо, каза Бернанке пред форум на Американската икономическа асоциация в снежна Филаделфия.
„Решението отразяваше прогреса ни към целта за съществено подобрение на трудовия пазар, която поставихме, когато започнахме програмата за изкупуване на активи през септември 2012 г.“, каза Бернанке.
Той заяви, че Фед има инструментите – включително лихвата по излишните банкови резерви и обратните репо споразумения – за да се върне към нормалната си политика без да прибягва до продажба на активи. „Възможно е обаче някои детайли от оперативната рамка на Фед да се променят.“
Според Бернанке комбинацията от финансово възстановяване, по-добър баланс на жилищния пазар, по-малко фискални ограничения и монетарна гъвкавост са положителни за икономическия растеж през следващите тримесечия.
„Разбира се, опитът от последните няколко години ни учи, че трябва да сме предпазливи в прогнозите си“, предупреди централният банкер.
Миналия месец той заяви, че покупките на активи вероятно ще бъдата свивани с умерено темпо до преустановяването им в края на годината, ако създаването на работни места продължи според очакванията.