fallback

Джанет Йелън защити енергично стимулиращата политика на Фед

Тя оправда нуждата от ултра-ниски лихви и от програмата за изкупуване на активи като съществени за поддържане на крехката икономика

20:44 | 14.11.13 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Номинираната за нов председател на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън изрази енергична защита за програмата на централната банка за изкупуване на активи, аргументирайки се, че тя е допринесла съществено за икономическия растеж и е подобрила трудовия пазар, съобщава Financial Times.

Коментарите й бяха направени по време на изслушване пред сенатската банкова комисия относно утвърждаването й като председател на американската централна банка след края на мандата на Бен бернанке през януари.

Във встъпителното си изявление Йелън оправда нуждата от ултра-ниски лихви, както и от програмата на Фед за изкупуване на активи за 85 млрд. долара месечно, като съществени за поддържане на крехката икономика, която все още страда от влиянието на рецесията и финансовата криза. Според нея ползите от извънредната политика на Федералния резерв надвишават разходите. „Безработицата спадна от пика от 10%, но нивото от 7,3% през октомври все още е твърде високо, отразявайки трудов пазар и икономика, които са доста под потенциалното си ниво“, каза тя.

„Поради тези причини Федералният резерв използва своята монетарна политика, за да подпомогне едно по-стабилно възстановяване. Силното възстановяване в крайна сметка ще позволи на Фед да ограничи стимулиращите мерки и осланянето на неконвенционални инструменти като покупката на активи.“

След първия й отправен въпрос от председателя на комисията, демократът Тим Джонсън, Йелън изрази подкрепата си за разхлабена парична политика, говорейки за проблемите, които създава дългосрочната безработица. Тя повтори ангажимента си за допълнително понижаване на безработицата, като същевременно инфлацията се държи под контрол.

Йелън каза, че политиката на Фед не е предначертана, като не поясни дали централната банка може да започне ограничаване покупките на активи. След силните данни за заетостта през октомври някои икономисти вярват, че Фед може да предприеме такава стъпка още през декември, но повечето смятат, че това няма да стане преди края на годината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:14 | 12.09.22 г.
fallback