С оглед на изтичащия през януари 2014 г. мандат на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке вниманието на всички пазарни участници и наблюдатели логично се обърна към заместник-председателя Джанет Йелън като възможен негов наследник. Последните сигнали от Белия дом потвърдиха едно подобно развитие – по информация на Bloomberg днес американският президент Барак Обама ще номинира Йелън за нов ръководител на централната банка.
В последните седмици сред останалите основни кандидати за поста бяха спрягани бившият финансов министър Тим Гайтнър, както и бившите заместник-председатели на Фед Доналд Кон и Роджър Фъргюсън. В списъка попадна дори и Уилям Дъдли, бивш главен икономист на Goldman Sachs.
Въпреки това името на Йелън най-често стоеше на повърхноста. По време на проведена неотдавна конференция, организирана от изследователската компания International Strategy & Investment (ISI), около две трети от присъстващите посочиха именно настоящия заместник-председател на Фед за най-възможен следващ ръководител на институцията. По-малко от една пета заложиха на Бернанке, а останалите анкетирани поделиха мненията си между множество други кандидати.
Очаквайки номинацията на Обама, за всеки наблюдаващ с интерес развитието на ситуацията би следвало да представлява интерес кой се крие зад името Джанет Йелън. Ето 10 от най-интересните факти за настоящия заместник-председател на Фед:
1. Ако бъде номинирана и избрана, тя ще стане първата жена, заемаща председателския пост в основания през 1913 г. Федерален резерв на САЩ.
2. Тя е определяна като “гълъб“ на монетарната политика – експерт, който поставя постигането на заетост чрез ниски лихвени проценти пред притесненията за инфлацията.
3. Тя е ветеран във Фед, като първият ѝ престой в институцията датира от далечната 1977 г. Тя бе член на Борда на директорите на Фед през 1990-те, а също така бе и президент на звеното на централната банка в Сан Франциско – сигнал, че притежава опит както на централно, така и на регионално ниво.
4. Тя предвиди глобалната финансова криза. През 2007 г. тя сравни проблемите на жилищния пазар в САЩ с 600-паундова (около 272 кг) горила, натикана в ъгъла на заседателната зала на Фед.
5. Тя вярва, че повишаването на лихвените проценти е "глупав инструмент " за предотвратяване на образуването на балони, когато икономиката е слаба. Тя би предпочела да разчита на "надзор и регулации като основна линия на защита", както посочи самата тя в изнесена на 16 април реч.
6. Тя е почетен икономист от Калифорнийския университет в Бъркли, като има изготвени трудове на теми като причините за безработицата, неравенството в доходите, същността на либерализацията на търговията, икономиката на Източна Германия и други.
7. Омъжена е за Джордж Акерлоф, който спечели Нобелова награда за икономика през 2001 г.
8. Лекционните бележки от курса, който е завършила заедно с икономиста в Йейлския университет Джеймс Тобин (също носител на Нобелова награда за икономика) са толкова ясни, че поколения студенти се позовават на тях при подготовката си за изпити.
9. Тя е от Бруклин. Завършила е гимназията Форт Хамилтън в Бей Ридж – същото училище, от което е излязла и баскетболната легенда Бърнард Кинг.
10. Тя председателства подкомитет към Фед, който препоръчва по-голяма прозрачност. Това доведе до приемане на подробен план за публичните обстоятелства, при които централната банка ще започне да свива мащабните си парични стимули.