Посланието на Джим Роджърс към американските инвеститори е само в две думи: „Бъдете предпазливи“, съобщи CNBC.
“САЩ е най-задлъжнялата нация в историята на света“, заяви Роджърс. „Може и да има много силен подем на борсите в САЩ, но той не се основава върху реалността. Бих окуражил инвеститорите да разберат, че са в рая на глупците, да бъдат предпазливи, а когато хората започнат да пеят хвалебствия, да кажат: „Вече съм бил на такова тържество и знам, че трябва да си тръгвам“, добави той.
За него е само въпрос на време фондовият пазар в САЩ да изпадне в огромни проблеми заради програмата на американския Федерален резерв за стимулиране на икономиката и нейните подобия по света.
„На първо място – през цялата история на САЩ са се случвали спадове на всеки 4 до 6 години. Това означава, че в един момент през следващите няколко години – най-много 3 – отново ще си имаме проблеми, породени от някаква причина“, смята инвеститорът. „Например имахме 2001 и 2002 г., а след това през 2007-2009 стана много по-зле. Е, следващият път се очертава да е още по-лошо, тъй като нивото на дълга е много, много по-високо. По едно и също времe всяка държава увеличава своя дълг“, обосновава се той.
Стимулиращите мерки на централните банки като например покупките на активи с напечатани пари повишават цените на активите в краткосрочен план. Според Роджърс обаче това е всичко, което те могат да направят.
„Това е първият случай в познатата ни история, в която всяка голяма централна банка в света печата пари, така че светът се държи върху изкуствено море от пари. Е, някой ден това изкуствено море ще изчезне и когато това стане, катастрофата ще бъде още по-тежка. Да, този момент се приближава“, категоричен е той. „Ако бях достатъчно умен, за да съм наясно кога ще се случи това, щях да забогатея“, изтъква инвеститорът.
Всъщност въпреки че предрича катастрофа, той все още не съветва инвеститорите да продават. „Не виждам причина да се прибързва и да се продават акции сега заради тези изкуствени събития, които се случват“, отбелязва инвеститорът. „Не купувам американски акции в момента, но и не залагам срещу тях, тъй като се опасявам, че може да се стигне до огромен балон. Така че седя и наблюдавам“, обяснява позицията си той.
А какво би го убедило да продава? „Ако пазарът се разшири двойно през следващите 6 или 8 месеца, както се е случвало в миналото, ще ми се наложи да се замисля дали да не скъсявам“, коментира Роджърс. Но дотогава „заради несигурността – най-малко в моята глава – няма да предприемам нищо“, уточнява той.