С повишения на индексите приключи днешната сесия на Wall Street заради по-добрите от очакваното данни за пазара на труда, предаде Ройтерс. Ръстовете обаче бяха ограничени заради опасенията, че изтича времето на американските законодатели да постигнат бюджетно споразумение, за да избегнат спирането на работата на правителствените агенции и неизпълнение на дълга.
Конгресът на САЩ има срок до понеделник да намери решение, за да не се блокира работата на правителствените агенции. Администрацията на президента Барак Обама предупреди също така, че финансовото министерство много бързо изчерпва средствата, с които обслужва правителствения дълг.
“Тази корекция, на която бяхме свидетели, не беше изненада. Пазарът ще се движи в зависимост от това как се развиват преговорите във Вашингтон за тавана на дълга”, коментира Фил Орландо, пазарен стратег във Federated Investors в Ню Йорк.
В края на сесията Dow Jones добави 0,36% до 15 328 пункта, S&P 500 се повиши с 0,35% до 1 698 пункта, а Nasdaq нарасна с 0,7% до 3 787 пункта.
Днес американското трудово министерство съобщи, че през миналата седмица броят на американците, подали молби за помощи при безработица, е намалял до шестгодишен минимум. Същевременно търговското министерство потвърди, че икономическият растеж в САЩ през второто тримесечие е бил 2,5%, докато анализатори очакваха лека корекция нагоре до 2,6%.
Междувременно националната асоциация на брокерите на имоти съобщи, че заради нарастващите лихви по ипотеките се наблюдава забавяне на пазара на жилища и по-малко американци са купили стари жилища през август.
“В момента пазарите се намират в много интересен период. Получихме решенията на Фед, пазарите не скочиха заради тях, а по-скоро се фокусираха върху следващата фаза. Затова трябва да вземем предвид два фактора. Първо, каква е дългосрочната прогноза. Според мен тя е предимно оптимистична, защото много от икономиките се възстановяват, виждаме това възстановяваме, то се появява на все повече места. Но в същото време в краткосрочен план съществуват и някои пречки по пътя”, коментира пред Bloomberg Бил Блейн, анализатор от Mint Partners.
В краткосрочен план като основно предизвикателство той очертава бюджетните преговори в САЩ и бъдещето на монетарните стимули.
Вижте коментара на Бил Блейн във видеото на Bloomberg.