fallback

Бъфет: Федералният резерв е най-големият хедж фонд в историята

Според легендарния инвеститор следващият ръководител на централната банка трябва да следва досегашния подход на икономически стимули

10:01 | 20.09.13 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Милиардерът инвеститор Уорън Бъфет сравни Федералния резерв с хедж фонд заради способността на централната банка на САЩ да печели от покупките на облигации, докато натрупва активи за над 3 трлн. долара, пише Bloomberg.

“Фед е най-големият хедж фонд в историята“, заяви той пред студенти в Университета Джорджтаун. „Той вероятно генерира 80-90 млрд. приходи годишно за правителството, като това не бе така преди няколко години.“ През миналата година Фед е изплатил на финансовото министерство 88,4 млрд. долара, след като балансът на банката се разшири неимоверно през последните пет години.

Централната банка купува облигации за 85 млрд. долара месечно, за да подпомогне икономиката, която се възстановява от най-тежката рецесия от времето на Голямата депресия.

Председателят на Фед Бен Бернанке и другите ръководители тази седмица неочаквано запазиха темпото на купуване на активи, посочвайки нуждата от повече сигнали за подобряване на икономиката. Според Бъфет Федералният резерв не е поставен под натиск да свива монетарните си стимули, така че може спокойно да избере подходящия момент.

„Мисля, че Бернанке или пък неговият наследник са достатъчно разумни, за да се справят с ограничаването на програмата за изкупуване на активи. Това обаче досега не е правено в такива мащаби, така че ще бъде интересно за наблюдаване.“

По-рано Бъфет бе заявил, че неговият първи избор за шеф на Фед е Бернанке, въпреки че той не иска. „Нямам втори избор, изобщо не познавам Джанет Йелън“, бе казал той, визирайки основния кандидат след оттеглянето на Лари Самърс. Бъфет похвали Бернанке, че през 2008 г. е дал да се разбере, че ще направи всичко необходимо за стабилизиране на пазарите и каза, че следващият председател трябва да следва неговия подход на икономически стимули. Според Бъфет обаче законът Дод-Франк може да ограничи ръководителите на Фед, които наляха милиарди долари в застрахователя AIG и големите банки по време на кризата. „Приетеснявам се, че Конгресът не е склонен да даде на който и да било толкова правомощия“, каза Бъфет. Инвеститорът, който е отдал почти цялото си богатство за благотворителност, говори и за филантропията. Макар, че хвали американската икономическа система, той смята, че неравенството трябва да бъде преодоляно.

„Ние се научихме да произвеждаме много стоки и услуги, но не и как всеки да получи дял от тях. Задължение на всяко проспериращо общество като нашето е да направи така, че никой да не остава твърде назад при разпределението.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:57 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още