fallback

Калифорния става щатът с най-високо минимално заплащане през 2016 г.

Законопроект предвижда постепенно покачване на ставката с 25% до 10 долара на час

16:36 | 13.09.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Калифорния планира увеличаването на минималното работно заплащане до 10 долара на час. По този начин западният щат ще оглави своеобразната класация за минимална заплата сред 50-те американски административни окръга.

Очаква се планирания закон да предвижда постепенно повишаване на текущата ставка от 8 долара на час с 25% до 2016 г., съобщава ВВС.

Мярката стана обект на множество критики от страна на работодателските съсловия. Предприемачите предупредиха, че административното покачване на заплащането ще ги принуди да ограничат наемането на нови служители.

Минималната федерално определена ставка за почасово заплащане в САЩ е 7,25 долара, като към момента 20 щати предлагат по-високо минимално заплащане. Своеобразната класация е водена от Вашингтон, където най-ниско заплатените работници получават по 9,19 долара на час.

Контролираният от демократите щатски Сенат прие законопроект за новата мярка в четвъртък. Очаква се държавният правителствен комитет на Калифорния да гласува в близките седмици решението – процедура, която повечето анализатори описват като чиста формалност.

Губернаторът Джери Браун заяви, че минималната работна заплата не се движи в крак с нарастващите разходи в Калифорния, който е най-големият по население щат в САЩ. "Това законодателно решение е закъсняло. То ще помогне на борещите се в тази сурова икономика семейства", посочи той в сряда.

Въпреки това някои бизнес лидери предупредиха, че по-високата ставка ще възпрепятства способността им да работят нормално и ще ги принуди да намалят работното време и да ограничат наемането на нов персонал.

"25-процентово увеличение на разходите за труд ще доведе до по-малко възможности за работа за калифорнийците, които искат да стъпят обратно на краката си", заявиха по повод предстоящото решение от калифорнийската ресторантьорска асоциация.

Одобрението на законопроекта идва на фона на все по-засилващата се кампания за рязко покачване на минималното заплащане на работниците в заведенията за бързо хранене в САЩ.

Президентът Барак Обама и някои членове на Конгреса препоръчаха повишаване на минималното работно заплащане, тъй като разликата в доходите в страната продължава да се увеличава. По последни данни най-богатите 1% американци са били отговорни за 19,3% от всичките доходи на домакинствата през 2012 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:38 | 12.09.22 г.
fallback