fallback

П. Шиф: Изборът за шеф на Фед е избор как да бъдеш екзекутиран

Бернанке е научил как да вдигне самолета и да го накара да лети, но няма никаква представа как да го приземи, твърди инвеститорът

12:36 | 11.09.13 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Няма значение кой ще поеме председателския пост във Федералния резерв на САЩ, защото централната банка не възнамерява да забави ежемесечните си покупки на активи, смята Питър Шиф от Euro Pacific Capital, цитиран от блога The Tell на MarketWatch.

“Това е все едно да избираш сам начина, по който да бъдеш екзекутиран“, категоричен е той във видеообръщение, предшестващо конференция по въпросите на инвестиционното банкиране, която се проведе вчера в Ню Йорк.

Коментарите на Шиф се появиха, докато инвеститорите се настройват за свиване на програмата на Фед за изкупуване на активи още от следващата седмица и се опитват да предвидят номинацията на президента на САЩ Барак Обама за председател на централната банка на САЩ, която трябва да бъде обявена до декември.

„Бен Бернанке е като пилот“, твърди Шиф, известен с апокалиптичните си прогнози за икономиката на САЩ, включително призивите за хиперинфлация в зимбабвийски стил през 2008 г., визирайки настоящия председател на Фед.

Бернанке е научил как да вдигне самолета от земята и да го накара да лети, но няма никаква представа как да го приземи, обяснява инвеститорът. Вместо това председателят на Фед претендира, че има стратегия за приземяване – или по-скоро стратегия за спиране на монетарните стимули, добавя той.

„Вероятно горивото на самолета ще свърши“, прогнозира Шиф. „Той си мисли, че вижда светлина в края на тунела, но още не знае, че това е приближаващият се влак“, отбеляза той по повод на Бернанке.

Председателят ан Фед обяви, че свиването на покупките на активи от централната банка, които в момента са фиксирани на 85 млрд. долара месечно, ще зависят от данните, които показват възстановяване на американската икономика. Покупките са част от 5-годишна програма на монетарно стимулиране, която надхвърли сериозно традиционното боравене с лихвените проценти и бе предприета от централната банка заради жестоката финансова криза и рецесията в САЩ.

Шиф обаче не е убеден, че стимулите дават резултат. Т. нар възстановяване на жилищния пазар се базира на спекулации, стимулирани от евтините пари, смята той. И това е очевидно от броя на жилищата, платени в брой, изтъква инвеститорът.

Пренебрегвайки икономическите данни, които показаха, че брутният вътрешен продукт на САЩ е нараснал по-бързо от очакваното през второто тримесечие, Шиф твърди, че икономиката се свива.

Той припомня и вече споделяни свои мнения, че американското правителство развива пирамидна схема, а безкрайният обем на количествените улеснения ще доведе до валутна криза.

Шиф съветва инвеститорите да избягват дълг, емитиран в щатски долари, а ако са принудени да го направят, да предпочитат този с къс матуритет. Той рекламира инвестициите в злато и сребро, както и в акции на компании, които добиват двата ценни метала.

Колкото до кризата на развиващите се пазари, инвеститорът смята, че там ще настъпи обрат, тъй като тези страни се освобождават от зависимостта си от щатския долар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:16 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още