Икономистът Дейвид Розенберг вече 20 години заема достойно място сред своите колеги анализатори. Той последователно отстояваше "мечи" очаквания, които бяха колкото плашещи, толкова и убедителни.
Но тези дни отминаха и главният икономист и анализатор в канадската инвестиционна компания Gluskin Sheff ревизира дългосрочната си прогноза за дефлация в САЩ. В интервю за Yahoo Finance той сподели, че очаква в даден момент да се появи и инфлация.
„Това, което се случва в момента, е огледален образ на това, което се случи преди 30 години. Кръгът се затваря“, коментира той в интервюто. “Сега не Пол Волкър е председател на Федералния резерв, а Бен Бернанке. Ето защо не водим политика срещу намаляването на инфлацията, а такава, която я насърчава.“
„Моето предположение е, че Фед в края на краищата ще постигне целите си“, продължава икономистът. Най-голямото притеснение за Розенберг не е целта безработицата да слезе до 6,5%, а целта за размера на инфлацията. „Имам новини за вас – очакванията за ниво на инфлация от 2,5% не е критерий за ценова стабилност.“
А това не се отнася само до САЩ. Според експертът навсякъде по света централните банки са променили целите си. В страните, в които вече е имало дезинфлация (рязко редуциране на годишния процент на инфлация – бел. ред.) и ценова стабилност, днес наблюдаваме абсолютно противоположния феномен.
„Имам чувството, че щом цикълът на намаляване на задлъжнялостта на потребителите приключи, или ако има знаци, че приключва, ако още не е, ще видим, че скоростта на обращение на парите ще се увеличи. На фона на двуцифрения ръст на паричната база, това ще предизвика инфлация“, категоричен е Дейвид Розенберг
Не двуцифрената инфлация през 70-те години бе препъни камъкът за управлението на Пол Волкър дълги години преди да положи всички усилия, за да се справи с нея, а по-скоро меката форма на стагфлация (състояние на икономиката, характеризиращо се с нисък икономически растеж, инфлация и безработица - бел. ред.). Според експерта стагфлацията отново ще е налице, ако Фед постигне инфлационната си цел. Но Розенберг констатира, че пазарите на акции и облигации вече отчитат ефекта от стагфлацията.