Много „мечки“ по отношение на Китай, включително и известният продавач „на късо“ Джим Кейнос, предупреждават, че икономническите данни на китайското првителство преувеличават драматично растежа, пише CNBC.
Робърт Барбера, съ-ръководител на Johns Hopkins Center for Financial Economics, дори стига по-далеч като заявява, че китайската икономика всъщност се свива.
„Ако вземете 10-те най-големи търговски партньора на страната и съберете износа им за Китай, ще получите данни, върху които правителството няма влияние, и които показват спад от 4% на годишна база“, посочва той.
„Китай може би изобщо не расте в момента“, смята и Патрик Уулф, основател и управляващ партньор в хедж фонда Grandmaster Capital. „Китайският премиер бе цитиран в Уикилийкс да казва, че не вярва на цифрите за БВП. Те са несъстоятелни.“
Тези изявления са в рязък контраст с официалните данни за растеж от 7,5% през второто тримесечие, което е деветото от последните десет, в които растежът се забавя. 7,5% е и официалната цел за растежа на Китай през тази година.Уулф излага три сценария за Китай, като базовият му е за тежка рецесия и финансова криза. Лошият сценарий включва още отлив на капитали и политическа нестабилност. Добрият сценарий също предвижда рецесия, от която обаче страната излиза по-силна в дългосрочен план след болезнени структурни реформи в посока по-свободна, по-отворена, по-капиталистическа икономикиа.
Една от причините междубанковите лихви в Китай да продължават да пълзят нагоре е, че банките нямат капитал, изтъква Уулф. „Те нямат капитал, защото заемите им не се връщат, тъй като компаниите не правят пари, макар че отчитат счетоводни печалби.“ Кейнос смята, че кредитният балон става все по-лош и по-лош.
Според икономиста Барбера това може би е само началото. „Мнозина от нас мислят, че в сегашната ситуация Китай ще усети последиците от обвързаността си с глобалния бизнес цикъл.
„Това още не се е случило, тъй като страната създаде този изключителен инфраструктурен бум, който обаче само отлага големия сблъсък с рецесията“