Много инвеститори понижиха очакванията си за бъдещите нива на инфлацията в САЩ. Това трябва да привлече вниманието на Федералния резерв, когато обсъжда курса на програмата за изкупуване на облигации на годишната среща следващата седмица.
Фед постави за цел постигането на инфлация от 2% годишно, пише Wall Street Journal. Според статистическите данни тази година тя е под това ниво. От Фед не са притеснени от този факт, защото вярват, че прогнозите им за ръст на инфлацията ще се сбъднат. Но заради промяна в очакванията на инвеститорите, Фед трябва да преразгледа прогнозите си за колебанията в цените на стоките. Ако очакванията за спад в инфлацията се задълбочат, то Фед ще трябва сериозно да преосмисли дали да запази курса на програмата за изкупуване на облигации, според която в момента Фед купува облигации за 85 млрд. долара на месец.
Според Иън Хациус, главен икономист в Goldman Sachs, очакванията за ниска инфлация ще накарат Фед да отмени решението си. В дните преди срещата никой от ръководството не е давал публични изявления относно намеренията им. Но от предишните изказвания стана ясно, че никой от тях не е притеснен за ниските нива на инфлацията.
Все пак за Фед очакванията на обществеността са важни, защото предприятията и домакинствата вземат решенията си заради това, което чуват. Ако очакванията им са, че цените на стоките в бъдеще ще спаднат, те ще намалят потреблението си сега и ще го отложат за време, когато стоките ще са по-евтини.
Фед стартира програмата си за изкупуване на облигации, за да подпомогне растежа на икономиката. По този начин оказа натиск върху нарастването на дългосрочните лихвени проценти и увеличаването на цените на стоките с надеждата да стимулират потреблението и инвестициите.
Ако ръководството на Фед очаква икономиката да се възстанови през идните месеци, то те ще редуцират обема на изкупуваните облигации. Но ако очакванията за ниска инфлация дадат нов сигнал за отслабване на икономиката, то Фед ще продължи да изпълнява програмата си още дълго време.