fallback

Щатската икономика се е разширила с 2,4% през първото тримесечие

Растежът е ревизиран спрямо първоначалната оценка за 2,5% главно поради по-бавното натрупване на запаси и малко по-стръмния спад на държавните разходи

17:51 | 30.05.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американската икономика е нараснала c по-малко от очакваното през първите три месеца на 2013 г., главно поради по-бавното натрупване на запаси и малко по-стръмния спад на разходите на правителството.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се е повишил с 2,4% на годишна база през първото тримесечие на годината по данните на щатското Министерство на търговията, което е спад спрямо първоначалната оценка за растеж от 2,5%.

БВП, който е най-широкият индикатор за състоянието на икономиката на една страна, отразява стойността на всички стоки и услуги, които дадена нация произвежда.

Очакванията на експертите са свързани с леко отстъпление от нарастването през второто тримесечие на годината заради по-високите данъци и свитите правителствени разходи. Прогнозите за втората половината на годината обаче са положителни, като очакванията са потребителите и бизнеса вече да са се приспособили към промените.

Нарастването на потребителските разходи – основният двигател на икономиката на САЩ, е ревизирано до 3,4% през първото тримесечие от първоначалната оценка от 3,2%. Това е най-голямото покачване от повече от две години насам, което е добър знак, че икономиката на страната се движи в правилна посока.

Данните за търговските отношения на САЩ също се подобряват спрямо първоначалните оценки. Статистиката за увеличението на износа е ревизирана до 0,8% в сравнение с първоначалната оценка от 2,9%, а вносът се е увеличил само с 1,9% вместо 5,4%. Експерти в областта отбелязват, че по-големият внос е един от отрицателните сигнали за растежа на една икономика.

Структурните разходи на щатските компании, в това число тези за офис сгради и производствени предприятия, са се понижили с 3,5% вместо с 0,3%. Нарастването на запасите през първото тримесечие от своя страна се понижава до 38,3 млрд. долара в сравнение с оценката за 50,3 млрд. долара

Коригираните корпоративните печалби в страната намаляват с 43,8 млрд. долара през първите три месеца на 2013 г. след увеличение от 45,4 млрд. долара през четвъртото тримесечие на миналата година.

Правителствените разходи са намалели с 4,9% вместо с 4,1% през първите три месеца на годината, като по-голямата част от спада се дължи на орязването на военни разходи.

Инфлацията, измерена чрез ценовия индекс PCE, бе подтисната, нараствайки общо само с 1% или с 1,3% без данните за храните и енергийните продукти.

Повечето от останалите индикатори в ревизирания доклад за БВП на САЩ остават почти без промяна. През следващия месец ще излязат окончателните данни за БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:27 | 11.09.22 г.
fallback