Нобеловият лауреат проф. Джоузеф Стиглиц заяви, че би било преждевременно Федералният резерв на САЩ да свие монетарните си стимули, дори доказателствата, че те подкрепят най-голямата икономика в света, да са малко, съобщи Bloomberg.
“Това е единственият стимул“, твърди професорът в Колумбийския университет. „Очевидно икономиката не се е върнала към обичайното си състояние, а да възприемем това като новото нормално би било грешка“, добави той.
Американските борси поеха надолу, а държавните облигации приключиха за четвърта поредна седмица с понижения, което е най-продължителната подобна серия от август миналата година, след като председателят на Фед Бен Бернанке заяви, че централната банка може да забави темпото на изкупуване на активи, ако бъдат забелязани признаци на устойчив растеж.
Поръчките за стоки за дълготрайна употреба обаче нараснаха повече от очакваното през април, давайки знак, че икономиката ще поеме нагоре през втората половина на годината.
Американската икономика „все още е в етапа на възстановяване, така че запазването на импулса на ръст остава основен проблем“ дори след силния растеж през последните няколко месеца, заяви на своя ред Джу Мин, заместник на генералния директор на Международния валутен фонд.
Икономисти, анкетирани от Bloomberg, смятат, че разширяването на икономиката на САЩ може да се забави до 2% през настоящата година от 2,2% през 2012 г., преди да се ускори до 2,7% през 2014 г.
През миналата седмица президентът на подразделението на Фед в Ню Йорк Уилям Дъдли посочи, че до 3 или 4 месеца членовете на Комисията за свободния пазар към централната банка на САЩ ще бъдат наясно дали икономиката е достатъчно силна, за да издържи на съкращенията във федералния бюджет, влезли в сила от 1 март, и да позволи на финансовата институция да започне да намалява рекордните ежемесечни стимули.
Това, което прави труден спора за стимулите на Фед, е, че „доказателството, че той осигурява големи стимули за икономика, е доста слабо“, изтъква Стиглиц. „Той може да е допринесъл за ценови балони при активите, може да е допринесъл малко по-малко и за по-слабия долар, който на практика подпомага износа на САЩ“, добавя той.