fallback

Ще превключи ли най-сетне щатската икономика на по-висока скорост?

Повишената заетост и увеличеното богатство на домакинствата стимулират потреблението, което може да ускори растежа, посочва американски икономист

10:56 | 14.05.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Подобрените данни за продажбите на дребно в САЩ през април са знак, че американската икономика е готова за скок, пише MarketWatch. Повишението от 0,1% отчетено вчера се размина с очакванията на Wall Street за разък спад. Главният икономист на The Economic Outlook Group Бърнард Баумол смята, че САЩ може би са на прага на по-бърз растеж, като основната причина са потребителите. Баумол не от традиционните оптимисти, като започва да звучи положително едва към края на миналата година. През последните месеци обаче икономистът се превръща в един от най-“бичи“ настроените, особено след вчерашните данни. Той твърди, че американците са на път да ускорят потреблението заради спадащите цени на бензина, поскъпващите акции и жилищни цени, подобрения трудов пазар и продължаващите монетарни стимули на Фед.

Цената на горивата в САЩ през април е спаднала на годишна база до най-ниското си ниво от 2010 г., посочва Баумол. Това е икономия за потребителите на стойност 13 млрд. долара. 

Междувременно наемането през април се възстанови след забавянето през март, като свободните работни места се увеличиха, а съкращенията продължават да намаляват. Постепенното покачване на надниците също вдъхва повече увереност на потребителите.

„Историята е доказала, че двата най-силни двигателя на потребителските разходи са сигурността на работните места и богатството на домакинствата, като в момента и двата подготвят почвата за по-силно потребление“, изтъква Баумол.

Неочакваното повишение в продажбите на дребно през април изглежда е хванало неподготвена търговията на дребно – бизнесът е свил запасите си през март с най-силен темп от 2010 г. Според икономиста фирмите би трябвало да попълнят запасите си.

„С ускоряването на потреблението и попълването на запасите Федералният резерв ще запази мащабната си програма за изкупуване на облигации, за да поддържа лихвите ниски“, смята Баумол.

Разбира се, през последните години на няколко пъти се считаше, че щатското стопанство е пред подем, само за да се окаже впоследствие, че икономиката тъпче на едно място. Понастоящем не много икономисти са склонни да се присъединят към оптимизма на Бърнард Баумол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:22 | 13.09.22 г.
fallback