IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дилемата на спестяващите

Нарушаването на баланса между спестявания и инвестиции в национален и регионален мащаб може да рефлектира във всяка точка на земното кълбо

09:52 | 07.03.13 г. 45
Дилемата на спестяващите

Тъй като испанският стоков сектор се сви в отговор на разширяването в Германия, тя можеше да отговори по един от трите възможни начина.

Първо, Испания можеше да откаже да приеме търговския дефицит или чрез въвеждането на протекционистични мерки, или чрез девалвиране на валутата си.

Второ, тя можеше да поеме излишъците в германските спестявания, като остави безработицата да се повиши и местните производители да уволнят работници (тъй като нарастващата безработица понижава нивото на спестяванията). Накрая испанците можеха да вземат назаем излишните германски спестявания и да увеличат потреблението и инвестициите.

Разбира се, Испания нямаше законно право да приложи първата възможност заради членството си съответно в Европейския съюз и еврозоната, а не е изненада, че не бе склонна да избере втората. Това ѝ остави само третата възможност.

Испанците вземаха значителни заеми преди кризата, за да увеличат както потреблението, така и инвестициите, като по-голямата част от последните се насочиха към разточителни проекти в инфраструктура и недвижими имоти. Това продължи до 2007-2008 г., когато нивото на испанския държавен дълг стана прекалено голямо.

Но докато Германия не абсорбира собствените си излишни спестявания и не осигури желания ръст на спестяванията в Испания, последната продължава да е изправена пред изброените по-горе възможности. След като вземането на средства назаем вече не е възможно, Испания или трябва да се намеси в търговията, което предполага напускане на еврозоната, или да приеме, че в продължение на много години безработицата ще остане висока, докато заплащането не се понижи значително, за да се получи аналог на обезценка на валутата.

Това е ключов момент. Страните с ниски спестявания не могат лесно да извършат корекция, без това да се случи и в държавите с високи нива на спестявания, защото техните ниски спестявания може да са следствие от високите спестявания в чужбина. В крайна сметка спестяванията и инвестициите трябва да бъдат в равновесие в световен мащаб и ако деформациите в политиките доведат до увеличаване на спестяванията в една страна с по-бързо темпо от това на инвестициите, обратното може да се случи в която и да е точка на земното кълбо.

С други думи нивото на спестявания в Испания и други държави с търговски дефицити в Европа трябва да намалеят, след като деформациите в политиката увеличат нивото на спестявания в Германия.

На теория излишните германски спестявания биха могли да напуснат Европа, но като се има предвид високите спестявания в Азия, които на свой ред трябва да бъдат абсорбирани главно от САЩ, както и от ограниченията, наложени върху еврото, е почти неизбежно излишните германски спестявания да бъдат изнесени в останалите европейски държави.

Германия би трябвало да се притеснява за затрудненията при корекциите в Испания, тъй като последвалият ръст на безработицата в Европа ще бъде поет основно от иберийската държава, освен ако испанското правителство не ускори процеса на приспособяване чрез напускане на еврозоната и девалвиране на валутата. В този случай Германия бе поела удара от повишаването на безработицата.

И в това не би имало нищо неочаквано. След като държавите с търговски дефицити предприемат активни мерки, обикновено тези с излишъците поемат най-тежкия удар от международните кризи, породени от търговските дисбаланси и капиталовите потоци.

Колкото повече нараства политическото напрежение в страните с малки спестявания, толкова повече се увеличава риска те да напуснат еврозоната, увеличавайки цената, която Германия ще трябва да плати за деформираното си ниво на спестявания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
От тук следва, че проблема не е в печатането/мултиплицирането на парите, а в манипулирането на лихвата по кредитите - неправилното и калкулиране за отделните държави от ЕС. От тук се ражда кризата...Седователно, НЯМА "Дилема на спестяващите", а"Следствието на Манипулиращите" илипо-просто казано "Изкуствената КРИЗА"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
това за което питаш сега няма нищо общо с отговора ми преди това! - отговора ми за предния ти въпрос, беше че банките си разменят депозити, а не си дават взаимно заеми - прочети за "Паричен мултипликатор": http://***.cet-vtu.com/data/pub/1453/10132/index.html - централната банка коригира, детайлизира и адаптира паричния мултипликатор към действителните икономически условия. - а по твоя последен въпрос - разчита се на държавата да си контролира средата при която за даден риск се определя лихвата. Каквито гаранции има, приети със закон в съответната държава, то тя е калкулирана в цената на кредита. - Да, Съответно премахнето на тази гаранция би намалило апетита за кредитиране. Но централната банка е една а имаме различни закони в различните държави... което трябва да се отрази в различна цена на кредита. Ако има разминаване - стигаме до манипулация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
"банките си ги менкат по между си..."------------------Това ясно, ама за да стане проблем трябва парите да излязат от банките и да бъдат заети от потребителите. А за да стане това трябва да има някакви гаранции. Например, невъзможност за фалит на физическо лице е вид гаранция. Съответно премахнето на тази гаранция би намалило апетита за кредитиране и така би намалило проникването на чужди спестявания на местния пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
Hahoto
преди 11 години
Много нестандартен поглед върху глобалната криза. За съжаление и ние сме в ролята на Испания!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
банките си ги менкат по между си, а се изнася с клоновата мрежа в различните страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Как ги размятат през държавите тия спестявания като че ли са торби с пясък. Ами за да може Испания да поеме германските спестявания, не трябва ли те да бъдат гарантирани по някакъв начин? Да поработят върху гаранциите (ако трябва да ги орежат драстично) и ще се защитят от чужди спестявания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 6
iivanoff
преди 11 години
Нищо не каза!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 2
enforcer
преди 11 години
и кое ще мултиплицираш, ако в системата няма вкаран ресурс? или ще си я караме вечно на печатница?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
iivanoff
преди 11 години
Нищо общо нямат спестяващите, та да има "Дилема на спестяващите"! Всяка банка може да мултиплицира кредитите... КАЗВА СЕ: Паричен мултипликатор !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още