IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Залезът на Детройт го приближава до фалита

Някогашният център на автомобилната индустрия на САЩ се обезлюдява, но проблемите му не намаляват

08:30 | 01.02.13 г. 24
<p>
	Поредица изоставени сгради в предградие на Детройт. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Поредица изоставени сгради в предградие на Детройт. Снимка: Ройтерс

Населението на Детройт в момента е малко над 700 000 души, или с 30% под нивото от 90-те години на ХХ век, но градът все още трябва да обслужва територия, по-голяма от тази на Сан Франциско, Бостън и нюйоркския квартал Манхатън.

Макар че кметът на града Дейв Бинг, представител на Демократическата партия, и градският съвет предприеха действия за съкращаване на разходите и поставиха началото на някои реформи, за да предотвратят фалити, включително уволнения и понижаване на заплати и социални помощи, напредъкът може да не се окаже достатъчен за щатските длъжностни лица и законодателите в Мичиган.

По времето на бума след Втората Световна война Детройт бе петият по големина град в САЩ, докато днес е едва на 18-то място в тази класация.

Освен от рязък спад на населението той страда и от висока безработица, свързана със загубата на множество дребни компании, възбрани върху имоти и свиване на щатското финансиране. Това доведе до свиване на приходите, оставайки града в невъзможност да си позволи работна сила от над 10 000 души и повишаване на разходите за здравеопазване и пенсиониране, които вървят с тях и с оттеглящите се от пазара на труда.

Вследствие на това кредитните рейтинги на Детройт по дълговите му ценни книжа в обращение на стойност 8,2 млрд. долара се сринаха дълбоко в неинвестиционния статут.

Разходите за труд на града, включително тези за здравеопазване и изплащане на пенсиите, се свиват в абсолютен обем, но нарастват като дял в бюджета. Те трябва да намалеят до 968 млн. долара, или до около 49,5% от оперативния бюджет, през финансовата година, приключваща на 30 юни, при положение, че за предходната финансова година бяха 1,14 млрд. долара, или 45,5% от бюджета.

Признаците за западане са навсякъде – в нарастващото ниво на престъпност, в улиците без осветление и поредицата изоставени сгради. През миналата година тук е бил убит един на всеки 1 719 души, или 11 пъти по-тежко ниво на престъпност спрямо Ню Йорк. Безработицата е над 18% - над 2 пъти повече от средната за страната.

Един фалит обаче би представлявал истинска каша. Интересите на кредиторите вероятно ще се сблъскат с тези на профсъюзите, желаещи да запазят облагите за работниците, заяви Ерик Скорсоне, икономист в Университета на Мичиган, който пише по проблемите на градските фалити и на законодателството за извънредните финансови мениджъри в щата.

„Това ще изисква участниците – градският съвет, кметът, щатът – да бъдат на едно мнение. Ако подадете молба за защита от фалит при множество конфликти и разногласия, ще ви струва много по-скъпо“, твърди Скорсоне.

Последна актуализация: 10:29 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от САЩ виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 3
Ricco
преди 11 години
"успявали да поддържат много добър баланс между произведени стоки и пари в обращение. Очевидно Хитлер е имал много добри икономисти."--------------Изглежда не е толкова очевидно щом този модел не може да се "копира"? Ако е бил толкова успешен сега трябваше да е пълно с призиви за прилагане на този модел (както например има призиви за връщане на златния стандарт и др. подобни)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
За Германия имам една дебела книга на Адам Туз (Adam Tooze) "Икономика на Третия райх". Адам Туз е британски историк и преподавател в катедрата по Съвременна европейска икономическа история на Университета в Кеймбридж. Пълна е със цифри но няма как да ти ги цитирам всичките. Въпросът с финансирането е бил най-малкият им проблем. Просто са имали много висока производителност, успявали са да изнасят много стоки навън. Вътре в страната, след като са изгонили евреите от банките са успявали да поддържат много добър баланс между произведени стоки и пари в обращение. Очевидно Хитлер е имал много добри икономисти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Но си прав, че трябва по-малко да се отплесвам защото наистина ме чака доста работа по новата организация. Ще ми направиш услуга, ако по-често ми го напомняш - имам проблеми със самоконтрола :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Това за Германия ми стана интересно, но в описанието си пропуснал най-важното - как се е финансирало всичко това? Би ли допълнил моля? А най-добре ако може да дадеш някой източник в който тези неща са описани малко по-подробно защото това, което аз съм чел за организацията на предвоенната германска икономика не ми вдъхна доверие (а ти може би си чел нещо друго)? Освен това, ако този модел беше работещ, мислиш ли, че нямаше да бъде приложен? И на всичкото отгоре, след като ми отговаряш с общи приказки, значи и ти не можеш да кажеш как точно една война ще реши проблемите? Аз мога само да кажа, че двете САЩ-ски войни - в Ирак и Афганистан ЗАДЪЛБОЧИХА проблемите. Та затова питам как една война може да реши какъвто и да е проблем? Дори намаляването броя на хората няма как да стане с война защото за да е осезаемо трябва да е масово, а това не може да стане с конвенционални оръжия, което пък значи масова употреба на оръжия за масово поразяване, което пък значи унищожение на цялата земя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
били унищожени и е трябвало да бъдат изградени отново. А когато е спряла истинската война, веднага е започнала студената война, която играеше същата роля за известно време. В противен случай, както твърдят някои анализатори, би трябвало да има световни войни на всеки 25 години. Но ако ти не ги знаеш тези неща не те виждам как ще измислиш нова теория. Все пак опитай. За господив Митев казват, че е успял.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
унещожение. Когато тяхното производство започне всички проблеми се решават изведнъж като с магическа пръчка. След първата война Германия е била в много тежко положение - един кибрит е струвал 4 милиарда марки. Когато Хитлер идва на власт за 4 години той успява да създаде и въоръжи най-силната армия в света. Как се е случило това? Започнал е със строеж на нови пътища, железопътни линии, корабостроителници, металургични предприятия, авиационни заводи и всички са имали работа. 80% от населението са работели пряко във военната индустрия. Останалите 20% са успявали не просто до изхранват тези 80%, а и да натрупат 3 годишен военновременен резерв. Да не говорим, че е трябвало да бъдат натрупани огромни резерви от горива, никел, мед, волфрам, ванадий, молибден - все вносни стоки, за които Германия е плащала със стоки, произведени именно от тези 20% от населението. До тук има ли нещо неясно? И естествено, че след войната е имало голям следвоенен бум. Хиляди градове, заводи, пътища, ферми са
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
nobel
преди 11 години
Приятелю, ти не трябваше ли да пишеш нещо за новата организация? Побързай, моля те, защото времето тече и не го губи да пишеш странни коментари. А как войната решава проблемите е повече от ясно. Кризата не е нещо чак толкова сложно. Тя може да бъде определена с една дума - свръхпроизводство. Точно за това имаме безработица и точно за това тя се увеличава. Човечеството се е борело с това винаги по един и същи начин - унищожавало е излишната продукция. Трябва ли да повтарям, че по време на голямата депресия локомотивите са се движели с жито, а млякото се е изливало в реките. И до ден днешен в скандинавските страни изхвълрлят масло и мляко в морето, а някъде хората няма какво да ядят. Производството, обаче се увеличава и то се увеличава особено много по време на криза, защото тогава се внедряват нови високопроизводителни технологии, понеже производителите искат стоките им да са евтини. Проблема със свръхпроизводството се задълбочава до толкова, че се налага да бъдат произведени машини за
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
Ricco
преди 11 години
И как войната решава всички тези проблеми, че не се сещам? Знам само, че със сигурност ще ги задълбочи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 11 години
Война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
Mupo
преди 11 години
За разлика от останалия свят обаче тук наистина може би решението фалит и почване на чисто работи. Как да се реши същия проблем обаче в глобален мащаб?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още